Współczesny świat coraz bardziej promuje zdrowy styl życia. Wzrasta świadomość zdrowotna społeczeństwa, rosną popularnością diety, fitness czy medytacja. Jednak w wielu kulturach, również w polskiej, spotkania towarzyskie często wiążą się z jedzeniem, piciem i innymi aktywnościami, które mogą wydawać się niezdrowe. Czy da się więc połączyć zdrowy styl życia z udziałem w spotkaniach towarzyskich? Oto kilka wskazówek i strategii!

Planuj z wyprzedzeniem

Większość spotkań towarzyskich zazwyczaj planujemy, jednakże zdarzają się też takie, które wychodzą całkowicie spontanicznie. Co wtedy? Najczęściej nie zastanawiamy się nad tym, co możemy, a czego nie. Zapominamy o wszelkich zasadach zdrowego stylu życia, które do tej pory prowadziliśmy. Pozwalamy sobie na swawolę i nie zamartwiamy się dodatkowymi kaloriami. Oczywiście od czasu do czasu tego typu rozwiązanie nie jest niczym złym, ponieważ każdy ma prawo się nieco zabawić. Jeśli jednak faktycznie chcemy prowadzić zdrowy tryb życia, powinniśmy być konsekwentni. Dlatego też wszelkie spotkania towarzyskie warto planować z wyprzedzeniem, aby móc zastanowić się, jakie przekąski, napoje czy dania będą dostępne. Możesz też zjeść zdrowy posiłek przed wyjściem, aby nie być głodnym i nie skusić się na niezdrowe przekąski.

Wybieraj mądrze

Planowanie jest oczywiście ważne, jednakże pamiętajmy o tym, że spotkania towarzyskie niekoniecznie muszą wiązać się jedynie ze złymi wyborami. Nawet na imprezach pełnych fast foodów i słodkich napojów zazwyczaj można znaleźć zdrowsze alternatywy. Owoce, warzywa, orzechy czy sałatki to często dostępne opcje. Zamiast słodkich drinków wybierz z kolei wodę mineralną z plasterkiem cytryny czy ziołowe napary. Nikt też nie spojrzy na Ciebie krzywo, dlatego że przyniosłeś własne jedzenie. Inni powinni podziwiać Cię za Twoją wytrwałość, a nie wytykać palcem.

Aktywność fizyczna w towarzystwie

Zdrowy styl życia a spotkania towarzyskie - czy da się to pogodzić?Kto powiedział, że spotkanie towarzyskie musi się odbywać siedząc przy stole? Na szczęście coraz częściej odchodzi się od tego typu imprez na rzecz naprawdę ciekawych aktywności, które mogą korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Zaproponuj zatem znajomym wycieczkę rowerową, spływ kajakowy czy grę w siatkówkę. Sami przekonacie się, jak zabawne i wesołe może być tego typu rozwiązanie. Aktywne spędzanie czasu pomoże nie tylko w spalaniu kalorii, ale także w zacieśnieniu więzów.

Nie zapominaj jednak o tym, że nic tak dobrze nie regeneruje organizmu po wzmożonym wysiłku fizycznym jak dobrej jakości sen. Dlatego też warto zaopatrzyć się w wygodną poduszkę czy materac Hilding Boogie, które mają duży wpływ na komfort naszego wypoczynku. Tego typu produkty znajdziesz między innymi pod tym linkiem: www.hilding.pl.

Bądź inicjatorem

Bycie inicjatorem spotkania towarzyskiego faktycznie ułatwia sprawę. Sam bowiem możesz zdecydować, jaką formę ono przyjmie. Poza tym możesz podać na nim zarówno te zdrowsze jak i mniej zdrowe przekąski, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Z kolei zapraszając gości, będziesz wiedział, kto tak naprawdę ma podobne podejście do Ciebie. Jeśli daną osobę zainteresuje wspólne spędzanie czasu polegające na aktywności fizycznej i ogółem zdrowszych rozwiązaniach, wiesz z kim naprawdę warto się spotykać i komu nie zależy wyłącznie na zabawie zakrapianej alkoholem.

Umiar to klucz

Pamiętaj, że od czasu do czasu pozwolenie sobie na małe odstępstwa od zdrowego stylu życia nie jest niczym złym. Ważny jest jednak umiar, świadomość swoich wyborów oraz umiejętność powiedzenia “nie”, jeśli wiemy, że robimy coś wbrew sobie. Jeśli jednak mamy ochotę się trochę zabawić, wypić alkohol i zjeść coś mniej zdrowego, nic nie stoi na przeszkodzie! Po takiej imprezie warto jednak szybko wrócić do swoich zdrowych nawyków, a tym samym nie czuć wyrzutów sumienia. Przecież większość z nas nie imprezuje co tydzień, a nawet czy co dwa.

Otwarta komunikacja

O wiele łatwiej będzie Ci, jeśli poinformujesz swoich znajomych i przyjaciół o swoim zdrowym stylu życia. Dzięki temu nie będą oni na Ciebie napierać i zaakceptują fakt, że wolisz zrezygnować z pewnych wyborów żywieniowych. Możliwe też, że i oni dołączą do Twojego postanowienia lub przynajmniej będą bardziej wyrozumiali, jeśli odmówisz kolejnego kieliszka alkoholu czy kawałka ciasta. Zresztą otwarta komunikacja to klucz do udanych spotkań towarzyskich, niezależnie od tego, czy prowadzimy zdrowy tryb życia czy też nie.

Skup się na relacjach, a nie jedzeniu

Pamiętaj, że spotkania towarzyskie nie polegają wyłącznie na jedzeniu i piciu. To przede wszystkim czas spędzony z bliskimi, który warto wykorzystać na rozmowie i dobrej zabawie bez konieczności przejadania się. Koniec końców spotykamy się z drugą osobą po to, aby się zobaczyć i wymienić swoimi doświadczeniami z ostatnich dni, czy nawet tygodni. Skup się więc na budowaniu relacji, a nie na tym co jest na stole. Równie dobrze podczas takiego spotkania nie musisz nic jeść, a wystarczy, że spożyjesz zdrowy posiłek przed samym wyjściem z domu. Jednakże warto poinformować znajomych o swoich nawykach nie tylko z “grzeczności”. Poznawanie siebie nawzajem jest bardzo ważnym elementem spotkań towarzyskich.

Znajdź równowagę

Jeśli wiesz, że nadchodzi weekend pełen spotkań i wyzwań kulinarnych, postaraj się zbilansować to zdrowszymi posiłkami w ciągu dnia lub intensywniejszym treningiem. Pod żadnym pozorem nie rezygnuj jednak ze swoich zdrowych nawyków przed spotkaniami towarzyskimi. Pamiętaj, jedynym odstępstwem jest tutaj impreza, a nie cały dzień. To, że danego wieczoru zamierzasz pozwolić sobie na nieco więcej, nie znaczy, że przez resztę czasu również możesz robić, co dusza zapragnie.

Podsumowując, zdrowy styl życia i spotkania towarzyskie nie muszą się wzajemnie wykluczać. Z odpowiednim planowaniem, świadomością i komunikacją możesz cieszyć się obiema tymi rzeczami jednocześnie, nie rezygnując z żadnej z przyjemności życia. Powyższe wskazówki z pewnością Ci to ułatwią!