Obecnie na rynku znajdziemy wiele różnych modeli okularów, które można podzielić na korekcyjne, a także przeciwsłoneczne. Niestety, nie wszystkie pasują do nas tak, jakbyśmy chcieli. A skąd to wynika? Jak się okazuje, prawidłowo dopasowane okulary poprawiają wygląd oraz są w stanie uwydatnić naszą urodę. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, jednak najważniejszym z nich jest kształt twarzy. Co to oznacza?

Kształt twarzy a okulary

W wyborze odpowiednich okularów ważne jest prawidłowe dopasowanie do kształtu twarzy. W tym celu możemy udać się do specjalisty lub spróbować określić go na własną rękę. A na co zwracać uwagę oraz dlaczego jest to ważne?

Twarz kwadratowa

Za charakterystyczne cechy twarzy kwadratowej uznaje się wyraziste rysy, mocno zarysowane kości policzkowe oraz linia szczęki, która jest prawie tak samo szeroka, jak czoło. Chcąc wybrać najlepsze okulary, postawmy na zaokrąglone oprawki. To właśnie dzięki nim rysy kwadratowej twarzy złagodnieją. Co więcej, twarz będzie wydawać się lekko zaokrąglona! Najlepiej zainwestować w kocie oczy, a także okrągłe lub owalne oprawki. Unikajmy natomiast kanciastych ramek.

Twarz prostokątna

Kształt twarzy a kształt okularów, czyli na czym polega ich wybórTwarz prostokątna to swego rodzaju pośrednik między twarzą kwadratową a owalną. Wskaźnikiem tego kształtu może być prosta linia włosów oraz stosunkowo wysokie czoło. Skupiamy się tutaj przede wszystkim na tym, aby linia kości policzkowych została optycznie poszerzona. W ten sposób jesteśmy w stanie złagodzić wyrazisty obrys buzi. Idealną opcją będą tutaj oprawki pilotki. Świetnie dopasowują się do kształtu buzi oraz przyciągają uwagę do łagodnych zgięć ramek.

Twarz owalna

Ładnie zarysowane kości policzkowe, a do tego nieco wydłużony podbródek i czoło? Z pewnością posiadasz owalny kształt twarzy! Jej charakterystyczną cechą jest fakt, iż równomiernie rozciąga się ku górze i ku dołowi, a za najszerszy punkt uznaje się policzki. Można powiedzieć, że osoba posiadająca ten typ twarzy to szczęśliwiec, gdyż pasują do niej niemal wszystkie oprawy dostępne na rynku! Możemy eksperymentować z niebanalnymi kolorami czy ciekawymi zdobieniami. Pamiętajmy jednak o jednym – oprawki nie powinny wychodzić poza obrys twarzy!

Twarz okrągła

Twarz okrągła można rozpoznajemy po łagodnych liniach i pełnych policzkach. Za inne, ale również charakterystyczne cechy uznaje się tutaj niskie czoło połączone z mocno zaokrąglona brodą. Decydując się na okulary, warto postawić na oprawki, które optycznie wydłużą oraz wysmuklą twarz. Świetną propozycją są okulary posiadające kwadratowe lub prostokątne szkło. Co więcej, dodają one charakteru oraz ładnie kontrastują z delikatną urodą.

Twarz trójkątna

Buzia z ostrymi rysami twarzy to z pewnością trójkątny typ twarzy. Potwierdza to dodatkowo szerokie czoło, uwydatnione kości policzkowe oraz wąski, mały i lekko zaostrzony podbródek. Tutaj najlepiej postawić na okulary, które w subtelny sposób złagodzą ostre rysy. Za najlepsze propozycje uznaje się okrągłe lub owalne okulary. Dobrym wyborem będą także takie kształty, jak kocie oczy.

Jak odpowiednio dbać o okulary?

Podstawą prawidłowego dbania o okulary jest ich właściwe czyszczenie. Zasadniczo najbezpieczniej przecierać je no mokro – w tym celu wystarczy nam zwykła woda. Jednak o wiele lepszą, a zarazem bezpieczniejszą opcją będzie zastosowanie specjalnego płynu do pielęgnacji. Jest on dostępny zarówno w aptece, jak i w drogerii. W składzie znajdują się substancje umożliwiające odtłuszczenie powierzchni w łagodny sposób, a także pozwalają na zniwelowanie smug. Inną opcją jest stosowanie nasączonych ściereczek. Kategorycznie zabrania się wycierania okularów na sucho. Metoda ta przyczynia się do rozprowadzania drobinek, które mogą uszkodzić zewnętrzną warstwę soczewki, tym samym przyczyniając się do powstawania smug. Nie zapominajmy również o oprawkach! Wielokrotnie w ciągu dnia dotykamy ich brudnymi rękami, a ponadto – zbiera się na niej kurz oraz martwy naskórek. Tutaj wystarczy przetarcie wilgotną szmatką czy po prostu umycie pod bieżącą wodą.

W jaki sposób można zadbać o oczy?

Istnieje wiele sposobów na zadbanie o oczy. Przede wszystkim zaleca się tutaj spożywanie zbilansowanych i bogatych w witaminę A, C i E posiłków. Dobrze, aby zawierała także antocyjaniny czy luteinę. Kontrolujmy również czas, jaki spędzamy przed ekranem, a także pamiętajmy o regularnym używaniu kropli nawilżających. O oczy możemy również zadbać poprzez prawidłowe wysypianie się. Z pewnością każdy z nas zna uczucie zmęczenia oczu, które może się objawiać bólem, kurczem powiek, zaczerwienieniem, sińcami pod oczami czy nawet światłowstrętem. Te wszystkie objawy zazwyczaj są konsekwencją niewyspania. Właśnie dlatego już dziś zadbajmy o odpowiednie warunki do wypoczynku, które zapewnić może wysokiej jakości podłoże do spania. Może nim być np. materac Hilding Zorba, które znajdziemy zarówno w sklepie internetowym Senna Materace, jak i na stronie producenta https://hilding.pl/. Nie zapominajmy także o zainwestowaniu w akcesoria sypialniane, takie jak dobry stelaż, ergonomiczna poduszka czy higieniczna pościel.

Poprzez okulary – przeciwsłoneczne lub korekcyjne, możemy określić własne ja. Niejednokrotnie stanowią dopełnienie codziennych stylizacji. Warto zatem wiedzieć, jak wybrać odpowiednie oprawki. Najważniejszą kwestią jest dopasowanie do kształtu twarzy. Oprócz tego pamiętajmy, aby na co dzień dbać o swoje oczy!