W życiu każdej kobiety ciąża to zupełnie nowy, ale wyjątkowy etap. Okres ten jest szczególny, ale również owiany tajemnicą dla pań, które spodziewają się pierwszego dziecka. A zatem jak zmienia się nasze ciało oraz jak rozwija się dziecko z miesiąca na miesiąc?

Jak rozwija się ciąża z miesiąca na miesiąc?

Wiele mam dotyka swój brzuszek i zastanawia się, jakie teraz jest ich dziecko. Oczywiście możemy je zobaczyć w czasie USG, jednak to nam nie wystarcza. Chcemy wiedzieć, jak z każdym miesiącem zmienia się nasza pociecha. Oto kilka ciekawych informacji, jak zmienia się nasze ciało oraz dziecko w czasie dziewięciu miesięcy.

Miesiąc pierwszy

Jak rozwija się płód z miesiąca na miesiącPierwszy miesiąc ciąży zaczyna się od wędrówki zapłodnionej komórki, jej zagnieżdżeniu w macicy oraz stopniowym rozwijaniu się. Już w trzecim tygodniu zarodek ma 2,5 mm długości, a także powstaje zawiązek serca. Tworzy się również układ krwionośny i układ nerwowy. W 21 dniu zaczyna bić serce. Natomiast w czwartym tygodniu – zarodek mierzy 6 mm i ma już nerki oraz wątrobę! Ten gwałtowny rozwój wiąże się z licznymi zmianami w organizmie. Kobieta może odczuwać zmianę samopoczucie a, która objawia się najczęściej drażliwością, zmęczeniem czy sennością. Pamiętajmy zatem, aby zadbać o zdrowy sen w ciąży https://sleepinghouse.pl/artykul/zdrowy-i-spokojny-sen-w-ciazy. Oprócz tego pojawiają się poranne mdłości, nudności oraz zgaga.

Miesiąc drugi

Zarodek ma już wszystkie narządy. Teraz czas na wykształcenie dłoni i palców z liniami papilarnymi. Rozwijają się również stopy, mięśnie oraz kości. Co ciekawe – głowa rozwija się tak szybko, że stanowi aż ½ długości zarodka! Wiąże się to z tworzeniem mózgu, a także wykształceniem twarzy, zawiązki oczy czy uszu. Jeśli chodzi o nas, to dolegliwości z pierwszego miesiąca nadal się utrzymują. Możemy zmagać się z nudnościami, wymiotami, zaparciami, zmęczeniem czy sennością. Zadbajmy zatem o siebie i zdrowo się wysypiajmy na komfortowym materacu https://sleepinghouse.pl/158-materace-90×190-cm. Dodatkowo pojawiają się problemy z cerą, a także nabrzmiałymi i ciężkimi piersiami.

Miesiąc trzeci

Tutaj nasze maleństwo już bardziej przypomina ludzką postać. Ciało staje się prostsze i bardziej wydłużone. Głowa powoli się unosi, a twarz ma o wiele ostrzejsze rysy. Pod koniec pierwszego trymestru maluszek waży 30-40 g i ma ok. 9 cm. Natomiast u mamy wciąż utrzymują się objawy z pierwszego i drugiego miesiąca, dlatego warto posiadać w sypialni odpowiednio skomponowane łóżko z akcesoriami sypialnianymi z https://sleepinghouse.pl/.

Miesiąc czwarty

Na początku drugiego trymestru głowa staje się proporcjonalnie mniejsza w stosunku do całego ciała. Dziecko zaczyna otwierać usta, potrafi ssać kciuk, a jego ruchy stają się bardziej intensywne. Reaguje także na dźwięki. Samo ciało jest porośnięte meszkiem. Jeśli chodzi o tkankę chrzęstną, to zaczyna ona kostnieć. Dziecko ma tutaj ok. 16 cm długości i waży już ok. 130 g.

Miesiąc piąty

Na główce maluszka stopniowo pojawiają się włoski, a także brwi i rzęsy. Co prawda powieki są nadal zamknięte, ale dziecko potrafi już ruszać gałkami ocznymi. Co więcej, zewnętrzne narządy dziecka są już w pełni widoczne. A jeśli chodzi o nas, to w końcu zaczynamy odczuwać pierwsze ruchy dziecka! Wynika to z wydłużających się kończyn, którymi maluszek stopniowo porusza. Czasem nie tylko są one odczuwalne, ale także widoczne!

Miesiąc szósty

W szóstym miesiącu dziecko porusza się bardzo intensywnie. W okolicach 22.-24. tygodnia ciąży otwiera oczy, a także zaczyna mrugać i wodzić wzrokiem. Ruchy stają się także swobodniejsze w płynie owodniowym. Wykształcają się również komórki odpowiedzialne za świadomy myślenie, a samo dziecko staje się bardziej wrażliwe na dźwięki czy ruch. Dziecko rośnie dość szybko i pod koniec szóstego miesiąca ma ok. 30 cm długości i waży 600-700 g.

Miesiąc siódmy

Nasze dziecko zaczyna wykształcać podskórną tkankę tłuszczową, a sam szkielet kostnieje. Mózg zwiększa się – ma już swoje i bruzdy, a przekazywanie impulsów nerwowych jest coraz szybsze. Rozwijają się także zmysły smaku, przez co dziecko odróżnia smak słodki i kwaśny. Co więcej – maluszek może mieć odczuwalną przez nas czkawkę!

Miesiąc ósmy

Ciąg dalszy rozwoju maluszka, które porusza się coraz intensywniej. Zmysł wzroku dalej się rozwija, przez co oczy rejestrują przez powłoki brzuszne zmiany oświetlenia. Ciekawostką jest, że nasz maluszek jest w stanie zapamiętać głos mamy oraz rytm bicia jej serca, przez co w późniejszym czasie dźwięk ten jest uspokajający.

Miesiąc dziewiąty

W 36.-27. tygodniu w pełni rozwijają się płuca. Dziecko dalej rości, przybiera na wadze oraz zwiększa swoją długość. Obecny prędzej meszek całkowicie znika, a na zgięciach łokci i kolan, a także pod pachami i w pachwinach pozostają jeszcze resztki mazi płodowej. W terminie porodu dziecko może mierzyć ok. 55 cm i ważyć blisko 3500 g, jednak kwestia ta może się zmieniać.

uznaniowo ciąża trwa ok. 280 dni, czyli 40 tygodni lub 9 kalendarzowych miesięcy. Okres ten dzieli się na trzy miesiące, w czasie których nasz organizm się zmienia. Właśnie dlatego warto być świadomym licznych zmian oraz tego, jak nasze dziecko się rozwija.