W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się o tym, jak ważny jest zdrowy sen. Charakteryzuje się on trzema parametrami – odpowiednia długością i głębokością, a także wysoką jakością. Najczęściej rozpoznaje się go po tym, że rano budzimy się wypoczęci, pełni energii oraz sił. A co warto wiedzieć o zdrowym śnie i dlaczego jest ważny dla kobiet?

Dlaczego kobiety powinny się zdrowo wyspać? 

Mówi się, że kobiety powinny spać dłużej, niż mężczyźni – i to prawda. Według badań zaleca się, aby Panie poświęcały 20 minut więcej na regeneracyjny wypoczynek, gdyż wiąże się to z ich wielozadaniowością oraz trybem życia. Co więcej, zdrowy wypoczynek reguluje gospodarkę hormonalną, wpływa na libido oraz płodność. W przypadku kobiet ma również wpływ na cykl menstruacyjny, gdyż szacuje się, że kobiety przesypiające mniej niż 6 godzin, częściej mają nieregularne i bardziej obfite miesiączki. Nie można także zapomnieć o korzystnym wpływie snu na włosy, skórę i paznokcie! Z uwagi na tak wiele kwestii, jak spać, aby się wyspać? Przede wszystkim warto uwzględnić takie kwestie, jak:

 • spożywanie lekkostrawnej kolacji 3 godziny przed snem,
 • zwiększenie poziomu aktywności fizycznej,
 • ograniczenie używek w godzinach wieczornych,
 • unikanie drzemek w ciągu dnia,
 • ustalenie jednej pory na kładzenie się i wstawanie z łóżka.

Jednym z równie ważnych czynników oddziałujących na zdrowy sen są urządzenia elektroniczne emitujące niebieskie światło, czyli m.in. telefony czy laptopy. Przyczynia się ono do zaburzenia wydzielania melatoniny, gdyż działa na podobnej zasadzie, co promienie słoneczne. Właśnie dlatego warto odłożyć wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne przynajmniej na godzinę przed położeniem się do łóżka.

Jak urządzić sypialnię, aby się dobrze wyspać?

To, jak urządzimy sypialnię, może w znaczny sposób oddziaływać na jakość, długość, a nawet głębokość snu. Zatem, o czym pamiętać przy jej aranżacji? W dużej mierze ogranicza się to do koloru ścian. Jak się okazuje, stonowane odcienie koją zmysły i umożliwiają odprężenie się ciała, a tym samym ułatwiają zasypianie. Ważny jest także styl wnętrzarski. W sypialni najlepiej sprawdzi się styl skandynawski, klasyczny oraz nowoczesny. Oprócz tych kwestii warto uwzględnić także dodatki, które w mniej lub bardziej korzystny sposób mogą oddziaływać na zdrowy sen kobiety. Do nich zalicza się m.in.:

 • świece zapachowe – wysokiej jakości produkty uwalniają olejki eteryczne, które pozwalają na relaks i całkowite odprężenie się, tym samym ułatwiając zasypianie,
 • zasłony i rolety – redukują ilość światła słonecznego, przez co pozwalają zachować właściwy rytm dobowy niezależnie od pory roku,
 • oświetlenie – stawiając na delikatne i ciepłe światło, nie zakłócimy zegara biologicznego.

W sypialni często stawiamy także na różnego rodzaju tekstylia, takie jak koce, poduszki dekoracyjne czy dywany. Mogą one gromadzić kurz, obniżający jakość snu. Warto zatem zwrócić uwagę na to, aby można było je wyprać lub wyczyścić.

Jak zapewnić sobie komfortowe warunki do wypoczywania? 

Sposób aranżacji sypialni to jedno, jednak nic nie zastąpi komfortowego i odpowiednio skomponowanego łóżka. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, ale składa się ono z kilku ważnych elementów. Jakich?

Materac a sen

Wpływ snu na zdrowie kobietyNie bez powodu mówi się, że materac to najważniejszy element łóżka. Jak się okazuje, to właśnie on w dużej mierze odpowiada za zdrowy sen, a także najlepsze wsparcie sylwetki oraz kręgosłupa użytkownika. Jest to możliwe z uwagi na fakt, iż niemalże idealnie dopasowuje się do anatomicznych kształtów ciała. Decydując się na materac do spania, warto wziąć pod uwagę kilka najważniejszych kwestii, w tym:

 • wiek użytkownika, gdyż wyróżnia się modele dziecięce i dla nastolatków,
 • stan zdrowia, gdyż wyróżnia się modele ortopedyczne i dla alergików,
 • rodzaj wypełnienia, gdyż wyróżnia się modele piankowe, sprężynowe i hybrydowe,
 • stopień twardości, gdyż wyróżnia się modele o różnej twardości,
 • rozmiar, gdyż wyróżnia się modele węższe i szersze.

Kołdra i poduszka a sen

Mając już materac, następnym krokiem kompletowania komfortowego łóżka jest uwzględnienie kołdry. Jest ona ważna z uwagi na fakt, iż gwarantuje przyjemne wrażenie otulenia oraz komfort termiczny w czasie snu. Pozwala to zapobiegać zarówno wychłodzeniu, jak i przegrzaniu się ciała. Właśnie dlatego przy ich wyborze tak ważny jest rodzaj wypełnienia oraz jego gramatura. Dużym problemem jest dopasowanie rozmiaru kołdry do łóżka, jednak zaleca się, aby była ona 20-40 cm szersza, niż materac. Na równi z kołdrą jest poduszka. Odpowiada ona za właściwe wsparcie górnych partii ciała, czyli głowy, barków i kręgosłupa w odcinku szyjnym. Tutaj za najważniejsze kwestie uznaje się:

 • rodzaj wypełnienia,
 • stopień twardości,
 • wysokość.

Inne akcesoria sypialniane a sen

Materac, kołdra czy poduszka to ważne, jednak niejedyne akcesoria sypialniane. Jak się okazuje, należy uwzględnić tutaj także mniej lub bardziej oczywiste elementy wyposażenia łóżka, do których zalicza się:

 • stelaż,
 • pościel i prześcieradło,
 • ochraniacz na materac.

Odgrywają one znaczącą rolę w kwestii komfortu snu oraz zapewnienia higienicznych warunków do wypoczynku. One również powinny być wybierane na podstawie osobistych potrzeb i preferencji użytkownika.

Często zapominamy o tym, że sporą część życia spędzamy w sypialni, śpiąc. Ilość przespanych godzin w znacznym stopniu zależy od wieku, jednak warto uwzględnić kilkanaście dodatkowych minut snu dla kobiet. Z uwagi na to, już dziś warto stworzyć dla siebie komfortowe warunki i zainwestujmy w wysokiej jakość akcesoria sypialniane!

Przeczytaj także: