Wszyscy lubimy otaczać się pięknymi zapachami. Nie ma wątpliwości, że pośród przyjemnych aromatów o wiele łatwiej jest nam się zrelaksować i odprężyć. Jest to drobny element, który odgrywa jednak znaczącą rolę. Warto zadbać o to, by wybierane przez nas zapachy sprawiały nam przyjemność. Jak zatem wybrać swój ulubiony zapach?

Rodzaje zapachów

Chcąc wybrać ulubiony zapach, należy na początek zdać sobie sprawę, jakie rodzaje zapachów są dostępne na rynku. Aromaty, z jakimi możemy się zetknąć, to:

  • Cytrusowe
  • Drzewne
  • Kwiatowe
  • Orientalne
  • Szyprowe

Stanowią one swego rodzaju podstawę, na której bazie budowane są połączenia zapachów. Każdy z nas wybierze coś innego – dla jednych ulubione będą orzeźwiające, energetyzujące cytrusy, które dodatkowo cechują się uniwersalnością. Można je nosić na co dzień, a do tego będą pasować  zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Dla dużej ilości osób to kwiatowe aromaty będą faworytem. Woń róży, jaśminu czy fiołka od dawna cieszą się dużą popularnością i są częścią bardzo dużej ilości perfum, szczególnie dla kobiet. Najbogatszą opcję stanowić będą zapachy orientalne, które zawierają w sobie wiele przypraw i korzennych aromatów. Niestety, charakteryzują się one ciężkością, przez co nie będą pasowały na każdą okazję. Zarezerwujmy je raczej na zimę bądź wieczorne wyjścia.

Ciekawym wyborem są również zapachy drzewne, które używano głównie w perfumach dla mężczyzn, obecnie jednak coraz więcej kobiet się nimi zachwyca. Obecność drzewa sandałowego czy cydrowego powoduje, że woń jest głęboka i zmysłowa. Najmniej oczywiste będą szyprowe aromaty – warto wiedzieć, że swoją nazwę zawdzięczają greckiej wyspie Cypr, której zapachy były inspiracją do stworzenia nowego rodzaju perfum. Królują w nich kwiatowe nuty, szczególnie bergamotka oraz przyprawy.

Jak wybrać swój ulubiony zapach? 

Jak widzimy, poszczególne zapachy znacznie się od siebie różnią – mamy i słodkie, lekkie opcje, jak głębsze oraz zmysłowe. Jak zatem pośród nich wybrać swój ideał?

Jak wybrać swój ulubiony zapach?Po pierwsze, warto sobie uzmysłowić, że jeśli nie znamy danego zapachu, kupowanie złożonych z niego perfum może okazać się ryzykowne. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że aromat nam się nie spodoba albo nawet nie będziemy w stanie go znieść. Aby tego uniknąć, postawmy na test zapachu. Przed zakupem całego flakonika, zaopatrzmy się w tester danych perfum, dzięki któremu będziemy mogli go sprawdzić. Wykorzystanie testera pozwoli nam nie tylko ocenić, w jakim stopniu lubimy daną woń, ale i ile się trzyma na naszej skórze.

Po drugie, powinniśmy pamiętać, że każde perfumy składają się z nuty głowa, serca oraz bazy. To może znacząco wpłynąć na odbiór danego zapachu przez nas. Nuty głowy poczujemy jako pierwsze – są to delikatniejsze, często cytrusowe elementy perfumy, które po około 30 minutach przemieniają się w nutę serca. Nuty te są najbardziej urozmaicone; ponieważ zawierają zarówno dodatki, delikatne elementy, jak i głębsze, intensywne aromaty. Ostatnim krokiem są nuty bazy – gwarantują one niepowtarzalne tło dla reszty perfumy, które wspaniale współgra z jego zawartością. Nuty bazy będziemy odczuwać najdłużej, dlatego zdecydowanie warto wybrać takie, które przypadną nam do gustu.

Pamiętajmy również o tym, aby zapach dopasować nie tylko do naszych gust, ale i osobowości. Dobrze dobrany perfum zapewni nam wiele komplementów i dodatkowo sprawi, że będziemy świetnie się czuli w swoim ciele. Wybierzmy taki zapach, który będzie nas komplementował. Unikajmy słabych lub zbyt przytłaczających materiałów.

Gdzie wykorzystać swój ulubiony zapach? 

Poznanie naszego ulubionego zapachu może przynieść nam wiele korzyści. Wynika to z faktu, że dostępnych jest wiele opcji, w których możemy wykorzystać swój ulubiony aromat. Najbardziej oczywistą opcją są oczywiście perfumy – to one towarzyszą nam przez cały dzień i nadają naszej postaci wyjątkowego zapachu. Nierzadko stanowią dopełnienie naszej stylizacji. Odgrywają znacznie większą rolę, niż nam się wydaje – to na podstawie naszych perfum ludzie mogą odebrać pierwsze wrażenie na nasz temat czy tworzyć skojarzenia. Możemy zaopatrzyć się w kilka różnych perfum, które będziemy dobierać na podstawie aktualnej pory roku lub charakteru wyjścia, na jakie się wybieramy.

Źródłem pięknych zapachów są również świece. One też oferują nam całą gamę różnych aromatów – zarówno kwiatowych, jak i orientalnych czy drzewnych. Często możemy natknąć się na nietypowe opcje, jak na przykład świece o zapachu dyni, ciast czy piernika. Świece umożliwiają nam eksperymentowanie z zapachami – możemy postawić na nasze ulubione bądź wybrać całkiem inne, które bez wątpienia nas zaskoczą. Wybierając świecę, zwróćmy uwagę na to, aby pasowała do naszego domu – zarówno kolorystyka, jak i aromat powinien współgrać z całą resztą.

Warto wiedzieć, że zapachy mogą również znacząco wpływać na nasze samopoczucie. Zostało wykorzystane to w aromaterapii, technice, która należy do medycyny naturalnej. Wykorzystuje olejki eteryczne oraz ich wspaniałe właściwości. Każdy olejek ma trochę inne działanie – na przykład ten z lawendy wspaniale sprawdzi się na problemy z bezsennością, inne zaś minimalizują bóle głowy czy łagodzą problemy z oddychaniem.

Mimo że na świecie jest tak wiele zapachów, każdy z nas ma swój ulubiony typ. Cytrusowe, kwiatowe, orientalne, drzewne czy szyprowe – niezależnie od tego, jaki rodzaj preferujemy, na pewno z łatwością odnajdziemy perfumy, świece czy olejki z nim związane. Nie ma wątpliwości, że obecność ulubionego aromatu pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie – warto zatem mieć go ze sobą!

Przeczytaj także: