Urządzając salon, zastanawiamy się, czym się kierować, aby móc w końcu poczuć się w nim jak u siebie. Oznacza to, że przede wszystkim musi być dopasowany do osobistych potrzeb i preferencji domowników. W pierwszej kolejności należy zastanowić się, co nam się podoba. Oto pięć pomocnych kroków, które pozwolą nam pamiętać o wszystkich aspektach przy urządzaniu salonu!
Krok pierwszy – w jakim stylu zaaranżować salon?
W pierwszej kolejności postawmy na styl, w jakim chcemy zaaranżować salon. Tutaj pod uwagę należy wziąć preferowane kolory, wzory czy materiały – w końcu miejsce to ma nam się podobać! Jeśli natomiast zależy nam na panującym tu klimacie, to możemy postawić na:
- styl skandynawski – obecnie jedna z najpopularniejszych aranżacji, w której dominują jasne kolory optycznie powiększające wnętrze oraz naturalne materiały,
- styl minimalistyczny – opcja idealna dla miłośników nowoczesności, gdyż dominują tutaj główni jasne kolory w połączeniu z subtelnymi dekoracjami, które zapewnią dużo wolnej przestrzeni,
- styl industrialny – świetnie sprawdzą się u miłośników prostego wystroju oraz stonowanych kolorów, a dominuje tutaj surowy beton lub cegła wraz z niewielką ilością dodatków.
Krok drugi – dlaczego warto zachować umiar w aranżacji salonu?
Chcąc urządzić spójne i dobrze wyglądające wnętrze, mimo wszystko należy zachować umiar. Kwestia ta dotyczy wszystkiego – dodatków, kolorów, materiałów czy wzorów. Nadmiar różnych, niekoniecznie dobrze komponujących się ze sobą elementów stworzy przytłaczające wnętrze. Brak harmonii w pomieszczeniu, w którym codziennie spędzamy kilka, a nawet kilkanaście godzin może skutkować zaburzeniem spokoju i nieefektywnym odpoczynkiem.
Krok trzeci – jak dopasować aranżację salonu do swoich potrzeb?
Może wydawać się, że każdy powyższy krok mówi nam, aby zwracać uwagę na spójność wnętrza. Dla wielu z nas oznacza to wyjście ze strefy komfortu i zaakceptowanie elementów, które dobrze wyglądają, ale niekoniecznie się nam podobają. Z uwagi na to musimy pamiętać o jednym – każdy wprowadzony przez nas do salonu element musi odpowiadać naszym potrzebom oraz preferencjom. Może oznaczać to pójście na kompromis lub dłuższe szukanie odpowiedniego elementu. Jednak już teraz warto podkreślić, że wart. W końcu dzięki temu będzie mieć wymarzony salon, w którym poczujemy się jak u siebie.
Krok czwarty – jakie ozdoby ścienne i indywidualne dodatki do salonu?
Jedną z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej uniwersalnych dekoracji do salonu są obrazy – one nigdy nie wyjdą z mody. Co więcej, są świetnym uzupełnieniem aranżacji, a często nawet pozwalają na wypełnienie pustej luki. Pamiętajmy jednak, aby uwzględnić jego styl oraz wielkość, gdyż, np. do salonu w stylu klasycznym bardziej pasują kwiaty czy pejzaże, niż motywy przedstawiające architekturę. Te natomiast będą idealne do salonu w stylu minimalistycznym. Inna kwesta obejmuje wprowadzenie indywidualnych dodatków. Mogą to być pamiątki z dzieciństwa lub podróży, a także ramki ze zdjęciami. Nie zapominamy jednak o umiarze!
Krok piąty – jakie powinno być oświetlenie salonu?
Dobre oświetlenie to podstawa każdego pomieszczenia. Mowa tutaj zarówno o oświetleniu głównym, jak i punktowym czy dekoracyjnym. Nie wolno pomijać tej kwestii, gdyż wpływa ono na nasz komfort oraz samopoczucie. Salon, niezależnie od swojej wielkości, powinien mieć kilka źródeł światła. Za główne uznaje się lampę sufitową. Pamiętajmy, aby wisiała ona nie niżej, niż na wysokości 2 m, a lampę nad stołem zawieśmy przy zachowaniu 60 cm odstępu od blatu. W przypadku oświetlenia punktowego mowa najczęściej o kinkietach lub lampach stojących. Ostatnią kwestią jest oświetlenie dekoracyjne, jak np. designerskie lampy wiszące czy oświetlenie LED. Pamiętajmy jednak, aby charakter lampy był dopasowany do stylu aranżacji!
Planowanie budżetu na aranżacje sypialni – dlaczego kwestia ta jest ważna?
Istnieje wiele kwestii, nad którymi powinniśmy się zastanowić przy urządzaniu salonu. Ostatnia z nich obejmuje zaplanowanie budżetu. W ten sposób jesteśmy w stanie stwierdzić, na co nas stać bez nadmiernego obciążania portfela. Oto pięć rad, jak urządzić salon i nie zbankrutować:
- zastanówmy się, czego tak naprawdę chcemy i sporządźmy listę zakupów – w ten sposób unikniemy zbędnych kosztów,
- wypiszmy elementy salonu, które w tym momencie chcemy kupić oraz uwzględnijmy ich orientalną cenę (np. za pomocą strony internetowej sklepów meblowych),
- określmy jasne priorytety – pozwoli to na zakup najważniejszych elementów w pierwszej kolejności, a dopiero później nabywanie dodatków,
- zwracajmy uwagę na rodzaj materiału oraz jakość wykonania, bo jak się okazuje, droższe nie zawsze znaczy lepsze,
- określmy swój budżet i nie wydawajmy więcej, niż założyliśmy – pozwoli to uchronić nas przed dodatkowymi kosztami.
Dlaczego salon nie powinien pełnić roli sypialni?
Czasem życie układa się tak, że będziemy zmuszeni spać w salonie. Najczęściej wynika to z pojawienia się nowego lokatora, np. dziecka. Zatem czy warto nadać salonowi również funkcje sypialni? Jak się okazuje, odpowiedź zależy od naszej sytuacji. W salonie nie jesteśmy w stanie pomieścić wygodnego łóżka z odpowiednio dopasowanym do nas materacem, który możemy zakupić na www.hilding.pl. Jeśli jednak nie ma innego rozwiązania, a naszym łóżkiem staje się wersalka, to warto zainwestować w materac nawierzchniowy, taki jak Hilding Alt. Jest to unikalny produkt, który podniesie komfort wypoczynku.
Salon ma różne rozmiary i projekty, jednak niezależnie od tego, zawsze znajdą się w nim pewne elementy. To właśnie one nadają pomieszczeniu funkcjonalności, a także unikalnego charakteru.