Sauna to miejsce, które od wieków przyciąga ludzi ze względu na swoje korzystne właściwości dla zdrowia i relaksacyjny charakter. Jednak czy regularne korzystanie z sauny faktycznie dobrze wpływa na nasz organizm i nasze samopoczucie? W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom korzystania z sauny i postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Korzenie sauny

Sauna posiada naprawdę długą historię, sięgającą nawet 2000 lat wstecz. Jej korzenie wywodzą się z krajów skandynawskich, gdzie stanowiła integralną część kultury. Oryginalne sauny były opalane drewnem, a woda była rzucona na rozgrzane kamienie. Zauważono bowiem, że polewanie zimną wodą gorących kamieni powoduje powstanie pary wodnej, która ma właściwości oczyszczające skórę. Tak właśnie powstały pierwsze sauny, a w późniejszym czasie także łaźnie parowe. To proste urządzenie miało znaczący wpływ na codzienne życie ludzi, wspomagając higienę i zdrowie. Z sauny korzystali nawet Rzymianie czy indiańscy szamani. Jednak najdłuższą tradycję zachowali Finowie. Sauna fińska to ta, którą kojarzy większość z nas z kompleksów basenowych i salonów SPA.

Korzyści zdrowotne sauny

Sauna - czy faktycznie jest korzystna dla zdrowia?Najważniejszą zaletą sauny, zarówno parowej, jak i suchej, jest po prostu możliwość relaksu, redukcji stresu i wyciszenia. Wysoka temperatura w saunie sprzyja bowiem rozluźnianiu mięśni i wypoczynkowi. Działa również kojąco i odprężająco, co może pomóc w redukcji napięcia, a także bólu. Przebywanie w saunie jest szczególnie korzystne dla osób zmagających się z różnymi dolegliwościami bólowymi, wynikającymi np. ze zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawów czy też schorzeń kręgosłupa. Jednakże ciepło może także działać kojąco na nadwyrężenie mięśni, zwichnięcia czy złamania. Dlatego też sauna jest szczególnie polecana sportowcom, którzy powinni zadbać o szybką i odpowiednią regenerację ciała. Co też istotne, wysoka temperatura w saunie sprawia, że organizm się poci. Dzięki temu wypłukiwany zostaje nadmiar soli oraz toksyn. Sauna doskonale również oczyszcza skórę i rozszerza pory. Ma więc bardzo dobry wpływ na naszą cerę. Ponadto ciepło prowadzi także do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co z kolei przyczynia się do zwiększenia przepływu krwi. To może wspomagać poprawę krążenia, lepsze dotlenienie tkanek oraz usuwanie toksyn z organizmu. Poza tym osoby korzystające z sauny są mniej podatne na infekcje dróg oddechowych. Wynika to z faktu, iż regularne przebywanie w gorącym środowisku może sprzyjać eliminacji patogenów. Sauna jest także świetnym rozwiązaniem w łagodzeniu dolegliwości alergicznych. Niektóre badania wykazują również, że regularne korzystanie z sauny może wspomagać wzmacnianie układu immunologicznego. Wysoka temperatura powoduje bowiem, że zwiększone zostaje wydzielanie leukocytów, które walczą z infekcjami. Korzystanie z sauny ogółem wzmacnia wydolność organizmu, a niekiedy jest ona określana nawet jako zabieg lecznicy z zakresu termolecznictwa.

Jak prawidłowo korzystać z sauny?

Jak można zauważyć, sauna faktycznie może być korzystna dla zdrowia, jednakże pod zachowaniem pewnych warunków. Aby mogła ona wywierać pozytywny wpływ na nasz organizm, należy z niej prawidłowo korzystać. Przede wszystkim należy wiedzieć, że na seans w saunie warto poświęcić sporo czasu. Jest to istotny punkt, ponieważ wielu osobom wydaje się, iż wystarczy zaledwie kilka czy kilkanaście minut, aby móc cieszyć się satysfakcjonującymi efektami. Nic bardziej mylnego. Choć na początku zaleca się, aby w saunie przebywać maksymalnie 10-15 minut, to warto stopniowo zwiększać ten czas w miarę, jak organizm się przyzwyczaja. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie zauważyć prawdziwe rezultaty. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie przed wejściem do sauny. Powinniśmy być wówczas dobrze nawodnieni, a także unikać wcześniej spożywania alkoholu i ciężkich posiłków. Może to bowiem skutkować złym samopoczuciem i nadmiernym osłabieniem podczas pobytu w saunie. Przed wejściem do kabiny, należy również dokładnie się umyć, wziąć prysznic, aby pozbyć się wszelkich substancji chemicznych i zanieczyszczeń z powierzchni skóry. Po opłukaniu się wycieramy swoje ciało, a także pozbywamy się wszelkich ozdób, takich jak biżuteria. W przeciwnym razie skóra może ulec poparzeniu. Natomiast do sauny najczęściej wchodzi się w ręczniku. Istotne jest jednak to, aby nie był to ten sam, ręcznik, którym chwilę wcześniej się wycieraliśmy. Po wyjściu z kabiny również opłukujemy się wodą, a także dbamy o hydratację organizmu. Cały ten cykl można oczywiście powtórzyć, ale należy pamiętać o umiarze. Ważna jest również regularność, aby sauna zapewniała faktycznie dobre efekty. Z kolei po skorzystanie z sauny, nie powinniśmy także zapominać o odpowiednim odpoczynku. Kluczową rolę odgrywa tutaj oczywiście sen. Warto więc wyposażyć się w wygodny materac Hilding Fiord, który zapewni nam regenerujący wypoczynek. Pod tym linkiem: www.hilding.pl znajdziesz jednak więcej interesujących modeli.

Ograniczenia i przeciwwskazania

Niestety korzystanie z sauny wiąże się z pewnymi ograniczeniami, przeciwwskazaniami, a także ryzykiem. Nie każdy może bowiem bez obaw korzystać z sauny. Groźne jest przede wszystkim nadużywanie sauny, szczególnie w przypadku osób, które nie są przyzwyczajone do tak wysokiej temperatury. Wtenczas sauna może prowadzić do odwodnienia i innych problemów zdrowotnych. Nad korzystaniem z sauny powinny także zastanowić się osoby z chorobami serca lub układu krążenia. Choć ogólnie mówi się, że sauna poprawia krążenie, z drugiej strony może ona być niebezpieczna. Dlatego też warto skonsultować się z lekarzem przed regularnym korzystaniem z sauny. Nie inaczej jest w przypadku kobiet w ciąży. Powinny one unikać nadmiernego korzystania z sauny, ponieważ zbyt wysoka temperatura może być szkodliwa dla płodu. Uważać należy również w przypadku przeziębienia. Nierzadko możemy spotkać się z opinią, że przeziębienie można „wygrzać” w saunie. Nie jest to prawda, szczególnie dla osób gorączkujących. Pobyt w saunie może je dodatkowo osłabić. Niemniej jednak większość ekspertów jest zgodna, iż sauna w większości przypadków jest bezpieczna dla zdrowia i ma na nie pozytywny wpływ. Najlepiej służy osobom aktywnym, ale mogą się na nią zdecydować również osoby, które nie trenują.

Sauna ma wiele korzystnych właściwości dla zdrowia i stanowi świetny sposób na relaks i odprężenie. Regularne korzystanie z sauny może wpłynąć pozytywnie na krążenie, odporność oraz ogólny stan skóry. Niemniej jednak, jak w przypadku wielu rzeczy, kluczową kwestią jest umiar. Ważne jest, aby słuchać sygnałów wysyłanych przez własne ciało i nie przekraczać swoich fizycznych możliwości.