Telewizor to urządzenie elektroniczne, który najczęściej znajduje się w salonie. Zapewnia nam dużo rozrywki, pozwala oglądać całą rodziną filmy czy łączy w czasie np. wydarzeń sportowych. Telewizor do dziś uważany jest za jedno z ważniejszych źródeł informacji, a wszystko to poprzez dostęp do wielu kanałów. Pełni wiele funkcji, które tak naprawdę zależą od tego, czy ma dostęp do internetu i jakie programy mamy w ofercie swojego abonamentu lub telewizji naziemnej. Jednak, czy przedmiot ten sprawdzi się w sypialni? Jak się okazuje – istnieje wiele zalet i wad tego rozwiązania.

Dlaczego warto umieścić telewizor w sypialni?

Decydując się na zakup telewizora do sypialni, musimy wiedzieć, czym tak naprawdę się kierować. Oprócz parametrów technicznych, wybrany przez nas model powinien pasować do wnętrza oraz spełniać nasz indywidualne oczekiwania. Niezapomniany także o tym, gdzie i w jaki sposób będzie on zamontowany, a także uwzględnieniu odległość od łóżka czy oferowane, dodatkowe funkcje. W przypadku telewizora umieszczonego na meblu liczy się także stabilność sprzętu. Przy wyborze szerokości warto wyznawać zasadę 10 cm odległości od widza to 1 cal ekranu. Wówczas unikniemy sytuacji, gdy za duży telewizor nadaje się zaraz obok łóżka. Jednak telewizję zazwyczaj oglądamy, leżąc już wygodnie na łóżku, dlatego warto znać również wysokość montażu. Zaleca się, aby zamontować odnowiony na wysokości około 180 cm. Kwestia ta jest jednak zmienna i aby uniknąć niewygodnych pozycji, zaleca się ustawienie go tak, aby leżąc, nie trzeba było odchylać głowy, by coś widzieć. Wiele osób zastanawia się także, czy telewizor na suficie ma rację bytu. Jak się okazuje – rozwiązanie to ma dwie kluczowe zalety. Przede wszystkim wygodnie się patrzy na leżąco oraz nie musimy unosić głowy ku górze.

Telewizor w sypialni a zdrowy sen

Telewizor w sypialni - tak czy nie?Być może nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale włączony telewizor emituje niebieskie światło. Jest to światło widzialne o wysokiej energii, które emitowane jest również m.in. przez słońce czy energooszczędne oświetlenie. W dzisiejszych czasach mówi się coraz więcej o tym, jak negatywnie wpływa ono na nasz sen, gdy przyczynia się do opóźnienia procesu zasypiania. Jak się okazuje, wywiera szkodliwy wpływ na wydzielanie melatoniny, która jest hormonem produkowanym przez szyszynkę i odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie zegara biologicznego. Do innych urządzeń, które również mogą mieć podobny wpływ na nasz organizm, a dokładnie efektywny wypoczynek, zalicza się telefony, tablety, laptopy czy komputery stacjonarne. A jak ograniczyć wpływ światła niebieskiego m.in. z telewizora czy innych urządzeń elektronicznych? Najlepiej odłożyć je na godzinę lub dwie przed pójściem spać, przez co nie wpływa ono na zdrowy sen oraz prawidłowe wydzielanie melatoniny.

Jakie są inne wady telewizora w sypialni?

Przede wszystkim obecność telewizora kusi nas do obejrzenia kolejnego filmu lub odcinku serialu. Wiąże się to z długim siedzeniem w nocy, co ostatecznie skutkuje nieefektywnym wypoczynkiem i zmęczeniem w ciągu dnia. Skraca się także długość snu oraz pogarsza jego jakość. Inną kwestią jest wpływ na masę. Być może wielu z nas zaskoczy fakt, ale telewizja ma to do siebie, że zachęca nas do podjadania, zwłaszcza słonych i słodkich przekąsek. O ile rano lub w południe nie ma to tak dużego znaczenia, to dodatkowo spożywane w nocy kalorie nie mają jak być spalone. Prowadza się to do odkładania tkanki tłuszczowej, a tym samym nadwagi. Obecność telewizora w sypialni wiąże się również z przyciąganiem drobinek kurzu, który nie jest mile widziany przez alergików. Dodatków w pościeli i na podłodze możemy znaleźć okruszki po przekąskach. Ostatnią, ale chyba największą wadą jest to, że zabiera on nam czas dla siebie. Wiąże się to np. z wykonywaniem swoich obowiązków czy realizowaniem pasji.

Alternatywy dla oglądania telewizji przed snem

Nie da się zaprzeczyć, że oglądanie telewizji przed sten nie jest dla naszego zdrowia dobrym rozwiązaniem. Jak się okazuje, w wielu sytuacjach jest przyczyna zaburzenia snu – w tym bezsenności, co przekłada się na niższą jakość życia. Pojawia się także ciągłe zmęczenie, brak energii czy motywacji do wykonywania swoich codziennych obowiązków. Niestety, wielu z nas nie wyobraża sobie położyć się na godzinę przed snem do łóżka i nic nie robić. Na szczęście istnieje wiele alternatyw dla oglądania telewizji przed sten! Jednym z najpopularniejszych sposobów jest czytanie książki. Kolejnym pomysłem jest słuchanie ulubionego podcastu, audiobooka lub po prostu muzyki. Mogą to być nasze ulubione utwory lub typowo muzyka odprężająca. Każda z tych czynności ma za zadanie redukować poziom stresu, ukoić nasze zmysły oraz wyciszyć organizm. Dzięki temu możemy spokojnie zasnąć i o nic więcej się już nie martwić.

Jak urządzić sypialnię bez telewizji?

Decyzja zapadła – pomijamy w sypialni telewizor. Wbrew pozorom przy aranżacji wnętrza kwestia ta jest dość ważna, gdyż zajmuje on sporo miejsca i to zarówno, gdy postawimy go na komodzie, jak i w sytuacji, gdy wisi na ścianie. Pierwszym aspektem urządzania sypialni bez telewizora jest odpowiedni dobór koloru ścian. Przeważnie stawia się na stonowane lub pastelowe odcienie, gdyż są one w stanie wyciszyć organizm i przygotować go do zdrowego snu. Oprócz tego warto kierować się konkretnym stylem wnętrzarskim. W sypialni najlepiej sprawdzi się styl skandynawski, styl rustykalny oraz styl klasyczny. Każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy, jednak łączy je to, że są w stanie stworzyć spójne wnętrze, które gwarantuje zdrowy sen. Idąc dalej, nie pomijajmy licznych dodatków i elementów dekoracyjnych. Uwzględnia się tutaj przede wszystkim świece zapachowe, koce, zasłony czy dywany. Dodatkowo warto postawić rośliny, które są w stanie produkować w mocy tlen oraz oczyszczać powietrze z zanieczyszczeń. Aby móc w pełni zastąpić telewizor, postawimy na szafkę z książkami koło łóżka lub stwórzmy miejsce, w którym możemy realizować swoje pasje. Wbrew pozorom, uwzględnia się tutaj wiele czynników, jednak nie zapominajmy o tym najważniejszym. Jest nim odpowiednio skomponowane łóżko, czyli takie, na które składają się materace kieszeniowe, poduszki i kołdry. Każdy z tych elementów uwzględnia osobiste potrzeby i preferencje użytkownika, przez co są niemalże idealne do nas dopasowane. Oferta dostępna tutaj: https://sleepinghouse.pl/16-materace-kieszeniowe

Bez dwóch zdań telewizor w sypialni to temat do dyskusji. Posiada swoje wady i zalety, jednak nie zapominajmy, że mimo wszystko ma negatywny wpływ na sen przy nieracjonalnym używaniu. W końcu może odbić się to na właściwym funkcjonowaniu w ciągu dnia, a nawet zdrowiu.

Przeczytaj także: Komfortowy sen? Postaw na materac 100×200 i poznaj ranking 9 produktów