Lato to czas, który sprzyja wypoczynkowi i stanowi jedną z nielicznych okazji do tego, aby oderwać się od codziennych obowiązków i oddać beztroskiemu relaksowi. Jednak letnie miesiące wiążą się z wieloma upalnymi dniami, które wiążą się z dużym dyskomfortem. Na negatywne skutki wysokich temperatur narażeni są nie tylko ludzie, ale również zwierzęta. Jak pomóc czworonożnym członkom rodziny w przetrwaniu lata?
Pies latem – na co jest narażony?
Psy to zwierzęta będące pełnoprawnymi członkami wielu rodzin. Ich organizm jest skonstruowany inaczej niż ludzki – jedną z kluczowych różnic jest to, że psy nie posiadają gruczołów potowych na całym ciele. Są one jedynie na podeszwach łap! Wiąże się to z tym, że mogą one odprowadzać wysoką temperaturę jedynie oddychając. To właśnie taki system został wykształcony ewolucyjnie. Na szczególne niebezpieczeństwo są więc narażone psy o krótkiej kufie. Należą do nich m.in. mopsy, pekińczyki czy popularne w ostatnich latach buldogi francuskie. To właśnie im należy zapewnić najbardziej troskliwą opiekę! Na niebezpieczeństwa związane z upałami, z przegrzaniem ciała i narażeniem na udar cieplny, w wysokim stopniu narażone są psy chore, mające nadwagę, suki w ciąży, szczenięta, oraz czworonogi w podeszłym wieku.
Czy koty lepiej znoszą upały?
Koty są bardziej odporne na upały niż psy. Choć podobnie jak one, nie dysponują gruczołami potowymi, wykształciły nieco lepszą zdolność do regulowania temperatury swojego ciała niż psy. Ich system termoregulacji zależy też w dużej mierze od rodzaju sierści. Koty o krótkiej sierści zdecydowanie lepiej radzą sobie latem niż rasowe zwierzęta z długim włosiem. A jak schładzają się koty i dlaczego robią to efektywniej niż psy?
- Lizanie sierści – ślina na sierści odparowuje. Sprawia to, że ciało kota efektywnie się schładza. Jest to jeden z pierwszych kocich odruchów uaktywniających się podczas ciepłych dni.
- Szybka adaptacja – koty mogą zarówno spać z właścicielami w łóżku – na materacu takim, jak jeden ze strony https://sleepinghouse.pl/140-materace-100×200 – jak i kłaść się na marmurowych posadzkach. Z łatwością dostosowują się do warunków panujących w ich otoczeniu.
- Przystosowanie ewolucyjne – podczas gdy psy na przestrzeni wieków funkcjonowały raczej na terenach o umiarkowanych temperaturach, koty żyły praktycznie wszędzie! Dlatego niektóre rasy w związku z ekspozycją na upały, wykształciły w procesie ewolucji niezwykle skuteczne mechanizmy chłodzenia swojego organizmu.
- Elastyczny tryb życia – koty są elastycznymi zwierzętami, które nie potrzebują aż tak stałej rutyny jak psy. Mogą zarówno pozostawać aktywne i bawić się zabawkami, jak i przesypiać całe dnie.
Letnie spacery z psem – najważniejsze zasady
Letnie spacery z psem mogą być przyjemną okazją do pogłębiania więzi z czworonogiem. Jednak aby tak było, należy zadbać o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, które pozwolą na uniknięcie negatywnych konsekwencji.
- Rozsądna pora dnia – najlepszy czas na dłuższy spacer to godziny poranne i wieczorne. Nie należy zabierać psa na zewnątrz między 10:00, a 16:00. Oczywiście za wyjątkiem kilkuminutowych wyjść w celu umożliwienia zwierzakowi załatwienia potrzeb fizjologicznych.
- Dobry wybór lokalizacji – trasy spacerowe powinny mieć dobrą, nienagrzewającą się nawierzchnię oraz oferować jak największą ilość cienia.
- Nawodnienie to podstawa! – latem nie można spacerować z psem bez regularnego oferowania mu wody. Butelka i miseczka to obowiązkowe wyposażenie każdego spacerowicza.
- Umiarkowana aktywność – spacery nie powinny być zbyt intensywne. Długość trasy i tempo jej pokonywania należy rozsądnie dostosować do kondycji swojego zwierzaka.
- Ochrona wrażliwych łap – poduszeczki na psich łapach są bardzo delikatne. Lato w mieście wiąże się nieodłącznie z gorącymi chodnikami – należy ich za wszelką cenę unikać! Idąc ulicą małe pieski można wziąć na ręce. Jednak z dużymi psami można latem wybierać jedynie trasy, wzdłuż których znajduje się trawa.
- Wypoczynek i regeneracja – po powrocie z dworu warto umożliwić zwierzakowi przebywanie w warunkach sprzyjających chłodzeniu rozgrzanego ciała. Zamiast łóżka, w którym pies uwielbia wylegiwać się z właścicielem – np. takiego, jak jedno ze sklepu http://www.sleepinghouse.pl/ – zdecydowanie lepiej sprawdzi się kawałek podłogi wyłożony płytkami lub mata chłodząca.
Czy zwierzęta są narażone na oparzenia słoneczne?
Podobnie jak ludzie, również zwierzęta są narażone na oparzenia słoneczne. Dotyczy to w szczególności czworonogów o jasnej skórze i sierści. Najbardziej zagrożone są elementy ciała pokryte jedynie niewielką ilością sierści – nos, wargi i uszy. W największej grupie ryzyka są też koty nieposiadające sierści – np. sfinksy. Jak rozpoznać oparzenie słoneczne? Najczęściej objawia się ono zaczerwienieniem skóry, bolesnością, pęcherzami i łuszczeniem naskórka. Aby zapobiegać temu problemowi, warto zaopatrzyć się w specjalny krem z filtrem UV i smarować nim newralgiczne części ciała pupila. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, warto niezwłocznie udać się do weterynarza.
Komfort termiczny w domu – skuteczne sposoby na obniżenie temperatury
Zarówno domownicy, jak i zwierzęta, poczują się lepiej jeśli w domu temperatura będzie znacznie niższa niż na zewnątrz. W tym celu warto zainstalować zaciemniające rolety we wszystkich pomieszczeniach, które nie wpuszczą do środka promieni słonecznych. Przyda się też dobry wiatrak lub wentylator, a prawdziwym zbawieniem będzie także klimatyzacja. Jeśli chcesz poznać więcej sposobów na radzenie sobie z upałami, koniecznie przeczytaj artykuł: https://sleepinghouse.pl/artykul/jak-poradzi-sobie-z-upalami-w-nocy-poznaj-nasze-triki.