Każdemu z nas czasem brakuje motywacji i energii do działania. Dajemy się ponieść negatywnym emocjom, które zatrzymują nas w miejscu. Nie ma wątpliwości, że w takim momencie sesja coachingowa byłaby niezwykle przydatna. Na czym dokładnie to polega i jakie płyną z niej korzyści? Dowiedz się więcej!

Na czym polega coaching?

Mimo że coaching to stosunkowo nowa formuła, istnieją szanse, że już gdzieś o niej słyszeliśmy. Wynika to z tego, że cieszy się ona bardzo dużą popularnością. Ludzie związani z najróżniejszymi dziedzinami decydują się na uzyskanie wsparcia coacha. Jeśli i my chcielibyśmy dowiedzieć się, czy coaching to coś dla nas, najpierw warto zaznajomić się z tym, na czym dokładnie polega ta technika. To dynamiczny proces, którego celem jest rozwój osobisty i poszerzenie umiejętności danej osoby. Wykorzystywane są przy tym różne metody, ale najważniejszymi z nich jest motywowanie i wspieranie. Nawet parę sesji może pomóc nam dowiedzieć się czegoś więcej o sobie. Możemy odkryć w sobie nową siłę i znacząco poprawić naszą efektywność. Nie ma wątpliwości, że będzie to coś przełomowego w drodze naszego rozwoju.

Co ciekawe, coaching najpierw pojawił się w Stanach Zjednoczonych, około lat dziewięćdziesiątych. Stamtąd bierze się jego nazwa, która powstała od słowa „coach”, czyli trener. Zadaniem takiej osoby jest wsparcie i motywowanie swojej drużyny, aby mogła zdobyć wymarzony cel, czyli wygraną. W coachingu trener przybiera podobną postawę, dlatego właśnie od tej sfery zaczerpnięto inspirację. Ma nas pobudzić do działania i zachęcić do przekraczania własnych granic. Ważne jest to, że coach pomaga nam nie tylko odkryć nasze mocne strony i talenty, ale też te słabe, nad którymi trzeba jeszcze trochę popracować. Aby sesja coachingowa zakończyła się sukcesem, między nami a trenerem musi zaistnieć nić porozumienia, dzięki której starania obu stron będą efektowne. Jeśli jednak wybrany przez nas trener lub jego metody nie przypadły nam do gustu, nie bójmy się poszukać kogoś nowego.

Dla kogo coaching?

Czym jest coaching?Coaching to coś, z czego skorzystać mogą wszyscy. Potwierdzają to różne odmiany coachingu, dedykowane różnym grupom. Warto jednak pamiętać o tym, że dla niektórych osób ta technika może okazać się szczególnie użyteczna. Coaching wykorzystywany jest powszechnie wśród osób zajmujących się biznesem. Mamy wtedy do czynienia z tzw. coachingiem biznesowym, który zajmuje się szczególnie aspektami związanymi z pracą. Dzięki niemu poprawia się efektywność i produktywność pracowników, mogą oni rozwijać swoje kompetencje zawodowe, a do tego nauczyć się czerpać większą satysfakcję z wykonywanych zadań. Z sesji treningowej mogą również skorzystać indywidualne osoby. W tym wypadku stosuje się coaching indywidualny, którego cele w zależności od osoby mogą się różnić. Najczęściej jednak chodzi o odkrycie swoich mocnych i słabych stron, zwiększenie pewności siebie czy zdobycie nowych, cennych umiejętności. Oprócz tego możemy wyróżnić takie rodzaje coachingu jak:

  • coaching zawodowy,
  • coaching medyczny,
  • executive coaching,
  • coaching menedżerski.

Przebieg coachingu

Chcemy spróbować coachingu, ale nie jesteśmy pewni, ile taki proces będzie trwał? Wyjaśniamy, że standardowo sesje coachingowe odbywają się przez kilka miesięcy – od 3 do 9. Wszystko zależy od tego, co jest naszym celem, a do tego, w jaki sposób pracujemy. Te aspekty mogą skrócić lub wydłużyć czas trwania coachingu. Jeśli zaś chodzi o pojedyncze spotkanie z coachem, ono zazwyczaj trwa od 60 do 90 minut. Każda wizyta przebiega według określonego schematu.

Dlaczego warto zapisać się na coaching?

Sytuacja, w której ciężko nam samodzielnie sobie poradzić z własnymi problemami, jest bardziej powszechna, niż może nam się wydawać. Wiele osób zmaga się z podobnymi rzeczami. Nie wahajmy się wówczas sięgnąć po różne metody, które mogą pomóc nam dojść do siebie. Coaching jest jedną z nich. Możemy wybrać go głównie ze względu na przykład na aspekt motywacyjny. Wciąż jednak będziemy mogli skorzystać z innych korzyści, jakie gwarantuje ta technika. To właśnie dlatego warto ją wypróbować. Sesja coachingowa pomoże nam wpierw poznać i zdiagnozować nasz problem, a następnie da wskazówki odnośnie do tego, jak go rozwiązać. Będziemy mieć wsparcie coacha, ale to my sami będziemy podejmować różne próby. Nie ma wątpliwości, że dzięki temu nauczymy się o sobie naprawdę wiele. Zyskamy nowe umiejętności, rozwiniemy się i poszerzymy horyzonty. W jego trakcie będziemy mogli też porzucić stare przyzwyczajenia i sposób myślenia, który nam nie służył. Coaching w przypadku niepowodzeń i problemów z pracą bądź wiarą w siebie może okazać się naprawdę przydatny.

Jak jeszcze zadbać o rozwój osobisty?

Warto pamiętać o tym, że o rozwój osobisty możemy zadbać na różne sposoby. Nawet jeśli nie chcemy wybierać pracy z coachem, wciąż możemy postarać się o wewnętrzny progres. Możemy zacząć od czegoś prostego, jak na przykład wypróbowanie nowych hobby lub czytanie i oglądanie bardziej wymagających treści, na które normalnie byśmy się nie zdecydowali. Dla rozwoju i lepszego samopoczucia potrzebujemy odpowiedniej dawki snu, dlatego należy wcześniej upewnić się, że powierzchnia, na której śpimy, jest komfortowa i wygodna. W przeciwnym razie ryzykujemy pojawieniem się niebezpiecznych problemów ze snem, które szczegółowo opisuje przydatny artykuł https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/145_problemy-ze-snem-jak-poradzic-sobie-z-bezsennoscia. Aby ich uniknąć, zainwestujmy w sprawdzony, zaufany produkt, taki jak artykuły na stronie https://sennamaterace.pl/112-materace-180×200.

Jeśli rozwój osobisty to coś, na czym nam zależy, zdecydowanie powinniśmy spróbować coachingu. Każda sesja z odpowiednio wyszkolonym trenerem doda nam motywacji i pozwoli dowiedzieć się czegoś więcej o osobie. Ta wiedza będzie kluczowa dla naszego progresu.