Znaczna część społeczeństwa ma trudności w zasypianiu, które mogą wynikać z naprawdę wielu powodów. Niektóre z nich są banalnie łatwe do przezwyciężenia, a inne potrzebują pomocy specjalisty. Warto wiedzieć, że sen jest bardzo ważny dla każdego człowieka, ponieważ trwa on aż ⅓ doby i sprawia, że w tym czasie organizm się regeneruje i przygotowuje na wyzwania kolejnego dnia. Warto więc zadbać o jakość i ilość swojego snu. Jeśli masz trudności z zasypianiem, to koniecznie czytaj dalej, ponieważ z tego artykułu dowiesz się, jak szybko zasnąć!

Dlaczego sen jest dla człowieka ważny?

Sen jest bardzo ważny dla człowieka, ponieważ jest to czas, w którym organizm się regeneruje i odpoczywa, przygotowując na nowy dzień. Dodatkowo w trakcie snu nasz mózg przetwarza informacje zdobyte w ciągu dnia i uczy się nowych rzeczy. Sen pomaga również w utrzymaniu dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego, ponieważ pozwala organizmowi się zrelaksować i zregenerować po całym dniu intensywnego działania. Brak wystarczającej ilości snu może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak:

 • nadwaga i otyłość
 • cukrzyca
 • choroby serca
 • depresja i inne choroby psychiczne, np. zaburzenia lękowe
 • choroby układu odpornościowego

Dlatego ważne jest, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość snu i zadbać o jego jakość.

Jakie mogą być powody tego, że nie mogę zasnąć?

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na trudności z zasypianiem, a oto kilka najczęstszych przyczyn:

 • Jak szybko zasnąć?stres – wysoki poziom stresu może utrudniać zasypianie, ponieważ może prowadzić do nadmiernej aktywacji układu nerwowego i zaburzeń nastroju, dlatego tak ważne jest relaksowanie się w ciągu dnia.
 • nadmiar kofeiny – kofeina jest substancją pobudzającą, która może wpływać na zaburzenia snu, jeśli jest spożywana zbyt późno w ciągu dnia. Kofeina występuje w kawach, ale również w herbatach, o czym wiele osób zapomina. Najlepiej ostatni taki napój wypić około 6 godzin przed planowanym położeniem się spać.
 • nieregularne godziny pracy lub tryb życia – nieregularny tryb życia i praca w nocy mogą zaburzać naturalny rytm snu i budzenia się organizmu.
 • zbyt dużo bodźców przed snem – oglądanie telewizji, korzystanie z komputera, telefonu lub innych urządzeń elektronicznych przed snem może utrudniać zasypianie, ponieważ emitują one niebieskie światło. Niebieskie światło natomiast hamuje produkcję melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za regulację rytmu snu. Jeśli jesteś nadwrażliwy na światło i dźwięki, to możesz zacząć używać specjalnej maski na oczy i zatyczek do uszu. To powinno złagodzić lub kompletnie wyeliminować te bodźce.
 • nieodpowiednie warunki do spania – zbyt ciepła lub zbyt zimna temperatura, lub niewygodne łóżko mogą utrudniać zasypianie. Dlatego tak istotne jest zadbanie odpowiednie podłoże do spania, które będzie dostosowane do Twoich potrzeb i preferencji. Jesteśmy świadomi, że zakup materaca często wiąże się z dużymi kosztami, jednak pamiętaj o tym, że jest to zakup na długie lata, dlatego warto w niego zainwestować i tym samym zwiększyć swoją ilość snu oraz poprawić jego jakość.
 • zaburzenia snu – zaburzenia snu, takie jak bezsenność czy zespół niespokojnych nóg, mogą być przyczyną trudności z zasypianiem. W takich przypadkach warto skonsultować swoje dolegliwości z lekarzem, który przepisze odpowiednie leki.

Poznaj sposoby na szybkie zaśnięcie!

Jeśli masz problemy z zaśnięciem i potrafisz przez kilka godzin przewracać się z boku na bok, to koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami, które z pewnością pomogą Ci szybciej zasnąć:

 • stwórz sprzyjające warunki do spania – zadbaj o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza w pokoju oraz o ciemność i ciszę. Temperatura nie powinna być wyższa niż 22 stopnie Celsjusza, a wilgotność nie może przekraczać 70%! Unikaj korzystania z różnych urządzeń elektronicznych takich jak telefon, laptop czy tablet przed snem. Oglądanie telewizji również nie będzie dobrym pomysłem. Koniecznie wywietrz przed snem sypialnię!
 • stwórz rutynę przed snem – wprowadź rutynę przed snem, która pomoże ci się zrelaksować, taką jak czytanie książek lub różnych magazynów, medytacja lub relaksująca kąpiel z bąbelkami i aromatycznymi olejkami. To z całą pewnością pomoże Ci szybciej zasnąć!
 • wypróbuj sposób żołnierzy! – żołnierze bardzo często przebywają w mało sprzyjających zasypianiu warunkach, więc wypracowali swój własny sposób, który ułatwia im zaśnięcie. Musisz koniecznie go wypróbować! Połóż się wygodnie na łóżku i zamknij oczy. W myślach bardzo powoli mów, jaką część ciała obecnie relaksujesz i odprężasz. Zacznij od palców u stóp, potem przejdź do stóp, łydek i ud. Następnie zwróć uwagę na pośladki i miednicę. Kolejnym krokiem jest rozluźnienie klatki piersiowej oraz pleców, a kiedy będzie to już wykonane, to możesz przejść do rąk i dłoni. Nie zapomnij o karku i głowie. Może się zdarzyć tak, że nie dotrwasz do któregoś fragmentu swojego ciała, ponieważ już będziesz w krainie Morfeusza!

Jeśli masz poważne problemy z zaśnięciem, to koniecznie skonsultuj się z lekarzem, ponieważ możesz cierpieć na jakąś chorobę! Lekarz pomoże znaleźć przyczynę Twoich dolegliwości i z całą pewnością znajdzie na nie rozwiązanie.

Przeczytaj także: