Skóra składa się z trzech warstw – naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Jej grubość zmienia się w zależności od lokalizacji, gdyż najcieńsza jest w okolicy oczu. Szacuje się, że do najbardziej wrażliwych rejonów zalicza się skóra twarzy, gdyż łatwo reaguje na czynniki zewnętrzne. A jak o nią dbać, aby była piękna i zdrowa?

Dlaczego pielęgnacja skóry twarzy jest ważna?

Skóra jest wizytówką każdego człowieka – niezależnie od tego, czy mowa tutaj o twarzy, czy dłoniach. Jej zaniedbanie sprawia, że staje się szara, pozbawiona witalności, a także narażona na powstawanie procesów zapalnych. Skutkiem tego może być przyśpieszony proces starzenia, czyli pojawiania się zmarszczek. Z uwagi na to, warto już dziś zacząć dbać o swoją skórę twarzy, niezależnie od tego, ile mamy lat oraz jakiej jesteśmy płci. Co więcej, regularna pielęgnacja skóry zapewni nam ochronę przed podrażnieniami, a także suchością, pieczeniem czy uczuciem dyskomfortu.

Typy cery

Jak dbać o skórę twarzy?W celu sprawdzenia swojego typu cery warto bacznie obserwować skórę po wieczornym oczyszczaniu oraz w ciągu dnia. To, jak reaguje, może wskazać, jakie kosmetyki powinniśmy wybierać. Wyróżnia się cztery podstawowe typu skóry:

  • normalna,

  • sucha,

  • tłusta,

  • mieszana.

Za dodatkowe rodzaje uznaje się cerę wrażliwą, dojrzałą, trądzikową czy naczyniową. W zależności od typu stosuje się inne kosmetyki lub w inny sposób przeprowadza się zabiegi pielęgnacyjne. A jakie są ogólne zasady pielęgnacji skóry twarzy?

Podstawowe zasady pielęgnacji skóry twarzy

Istnieje wiele sposobów na piękną cerę, jednak według wielu kosmetologów powinniśmy przede wszystkim postawić na systematyczność, zdrową dietę i odpowiednie nawadnianie. A jak to wygląda w aspektach pielęgnacyjnych? Do podstawowych zasad należy zaliczyć:

  • dokładne oczyszczanie i tonizację skóry twarzy,

  • stosowanie produktów dobranych do rodzaju skóry, takich jak maseczka, krem czy serum do twarzy,

  • jednoczesne dbanie o szyje i dekolt,

  • stosowanie kremu pod oczy,

  • stosowanie peelingów.

Jak sen wpływa na skórę twarzy?

Podczas snu zwiększa się przepływ krwi w skórze, dzięki czemu charakteryzuje się zdrowym blaskiem. Z uwagi na to, niedobór snu często skutkuje szarą, ziemistą i bladą cerą, a pod oczami pojawiają się nieestetyczne cienie. Dla wielu pań ważną informacją jest fakt, iż wystarczająca ilość snu zmniejsza ilość zmarszczek. Zatem, jak zadbać o zdrowy sen? Możemy podstawić na dyfuzor zapachowy, który rozpyli w sypialni uspokajające i relaksujące olejki eteryczne. Ułatwi to zasypianie i korzystnie wpłynie na jakość snu. Jednak najważniejszą kwestią jest tutaj materac do spania. To właśnie on odpowiada za właściwe wsparcie kręgosłupa oraz sylwetki użytkownika, tym samym wpływa na właściwą regenerację pod kątem fizycznym i psychicznym. Na rynku mamy dostęp do modeli, które między sobą różnią się właściwościami i budową, dzięki czemu każdy z nas znajdzie coś dla siebie!

Niezależnie od wieku – warto dbać o skórę twarzy. Jest ona niezwykle delikatna i wrażliwa na wiele czynników zewnętrznych. Oznacza to, że powinniśmy zapewnić jej zarówno odpowiednie nawilżenie, jak i ochronę, np. przed wiatrem lub słońcem.