Nie ma wątpliwości, że podróżowanie ma wiele zalet – to wspaniała okazja do zobaczenia nowych miejsc, spróbowania innego jedzenia, poznania ciekawych ludzi. Długie wyjazdy wiążą się też z licznymi niekorzyściami – zmęczeniem czy niewygodą. Dużą wadą podróżowania samolotem i zmian stref czasowych jest jet lag. Jak sobie z nim poradzić?
Czym jest jet lag?
Pod nazwą “jet lag” kryje się zespół nagłej zmiany czasowej. Pojawia się najczęściej po długiej podróży samolotem, podczas której szybko znaleźliśmy się w innej strefie czasowej. Charakteryzuje się różnymi nieprzyjemnymi objawami, głównie związanymi z zaburzeniami snu. Jet lag może się różnić nasileniem w zależności od tego, ile trwała nasza podróż, ile stref czasowych przekroczyliśmy i jak wrażliwy jest nasz organizm.
Jet lag wywiera silny i negatywny wpływ na nasz zegar biologiczny, zaburzając jego pracę. Działa szczególnie mocno podczas podróży z zachodu na wschód, gdzie często zmieniamy strefę czasową.
Czym może grozić jet lag?
Jet lag może wywołać wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Wpływa negatywnie głównie na nasz wypoczynek – zaburzenia snu wywołane zmianą sfery czasowej utrudniają zaśnięcie, co prowadzi do zmęczenia i pogorszenia koncentracji. Stajemy się również bardziej poirytowani i drażliwi.
Jet lag może wywołać ponadto problemy żołądkowe. Możemy doświadczyć utratę apetytu bądź bóle brzucha. Powszechne są też bóle głowy, złe samopoczucie czy dezorientacja.
Sposoby na poradzenie sobie z jet lagiem
Na szczęście jet lagowi możemy zaradzić. Wymaga to od nas trochę wysiłku, ale zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu, by zmienić nawyki, ponieważ to przełoży się na nasze samopoczucie po podróży.
Na początku powinniśmy zadbać o nasz komfort. Zarówno przed, w trakcie, jak i po podróży powinniśmy być wypoczęci i zrelaksowani. Postarajmy się, aby przed wyjazdem dobrze się wysypiać i zadbać o nasz organizm. W ten sposób nasze ciało będzie przygotowane na nowe doświadczenia i trudności.
Już przed wylotem możemy zacząć przystosowywać nasz zegar biologiczny do strefy czasowej panującej w kraju, do jakiego lecimy. Zależnie od naszego kierunku podróży, możemy stopniowo kłaść się wcześniej lub później, niż mieliśmy w to zwyczaju. Wystarczy nawet mała zmiana, by później łatwiej poradzić sobie z jet lagiem.
Uważajmy na to, co i ile jemy. Posiłki spożywane w samolocie nie powinny być ciężkostrawne. Jet lag może wiązać się z zaburzeniem apetytu, jeśli więc nie jesteśmy głodni, nie zmuszajmy się do jedzenia. Postawmy raczej na lekkie, zdrowe przekąski, które dodadzą nam energii, ale nie wywołają problemów żołądkowych.
Nasze zachowanie podczas lotu ma znaczący wpływ na to, jak będziemy się czuli po podróży. Nie we wszystkich przypadkach spanie podczas całego lotu będzie dobrym pomysłem. Jeśli lecimy do kraju, w którym dzień jest dłuższy, postarajmy się wytrzymać i dłużej zachować świadomość.
Powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na komfort w nowym miejscu. Zadbajmy, aby nowe łóżko było wygodne i miękkie. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, zainwestujmy w elementy, które pozwolą nam osiągnąć jak najwyższy komfort. Takim rozwiązaniem okaże się z pewnością prześcieradło z gumką lniane, które zagwarantuje nam wygodę, a do tego świetną przewiewność. Wspaniałym nakryciem będzie kołdra z włókna alpaki, której miękki materiał sprawi, że nawet w obcej przestrzeni poczujemy się przytulnie.
Gdy długa podróż wiąże się z przeprowadzką, jedną z pierwszych rzeczy, które musimy wstawić do nowego mieszkania, jest materac. Dopilnujmy, aby wybrać model, który zapewni nam komfort, a do tego będzie idealnie dopasowany do naszego ciała.
Doświadczenie jet lagu nie jest niczym przyjemnym. Czasem dojście do siebie wymaga kilku dni. Warto poznać sposoby, które znacznie przyspieszą ten proces i sprawią, że po podróży szybko staniemy na nogi. Postawmy na swój komfort, a na pewno regeneracja przyjdzie nam z łatwością!