W dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o tym, jak ważny jest zdrowy sen. Można go rozpoznać po tym, że następnego dnia budzimy się wypoczęci, pełni energii oraz w dobrym humorze. Charakteryzuje się on wysoką jakością, odpowiednią długością, a także głębokością. W końcu wpływa w dużym stopniu na prawidłowy przebieg licznych procesów fizjologicznych, przez po pośrednio wpływa na stan naszego zdrowia. Z uwagi na tak duże znaczenie, warto już dziś wiedzieć, w co wyposażyć swoje łóżko oraz dlaczego w ostatnim czasie ochraniacz na materac jest tak popularny. 

Wygodne łóżko – czyli jakie? 

Mówiąc łóżko, najczęściej mamy na myśli materac lub inne akcesoria sypialniane, jednak w zapewnieniu komfortowego wypoczynku równie ważną funkcję pełni solidna rama. Może ona składać się z różnego materiału, z uwagi na co można podzielić łóżka na cztery najczęściej wybierane modele, czyli:

  • łóżko drewniane – ekologiczne, łatwe do utrzymania w czystości i trwałe, doskonale sprawdza się w sypialniach w stylu rustykalnym lub skandynawskim,
  • łóżko tapicerowane – pokryte wytrzymałą tkaniną tapicerską lub skórą naturalną, a z uwagi na szeroką gamę kolorystyczną, są w stanie wkomponować się w każde wnętrze,
  • łóżko metalowe – lekkie, ponadczasowe, idealnie wtapiają się w tło,
  • łóżko kontynentalne – masywne, wysokie i niezwykle eleganckie, świetnie sprawdza się w sypialni seniorów.

Przy ich wyborze powinniśmy dodatkowo zwrócić uwagę na zagłówek, który nie tylko świetnie się prezentuje i podkreśla charakter wnętrza, ale także jest funkcjonalny. Zapewnia on najlepsze wsparcie dla pleców w czasie np. czytania książki czy oglądania telewizji na siedząco. Jednak na samej ramie nie śpimy, gdyż liczy się wnętrze łóżka. Z uwagi na to, w co najlepiej je wyposażyć, aby móc się co noc komfortowo wysypiać?

Materac i stelaż, jako solidne wsparcie dla ciała

Niezaprzeczalnie, głównym, elementem wyposażenia każdego łóżka jest materac do spania. Jest to produkt, który został stworzony specjalnie w celu zagwarantowania nam zdrowego i spokojnego snu. Oznacza to, że wyróżnia się wyjątkowymi właściwościami oraz unikalną budową, przez co jest w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów naszej sylwetki. W ten sposób korzystnie wpływa na stabilizację kręgosłupa oraz właściwą regenerację mięśni. Poprzez jego idealne dopasowanie do potrzeb użytkownika, dodatkowo może zredukować dolegliwości bólowe ze strony pleców, a także zminimalizować ryzyko kształtowania się schorzeń kręgosłupa. Należy jednak zaznaczyć, że materac nie jest w stanie pełnić w prawidłowy sposób swojej funkcji bez odpowiedniego wsparcia. Tę rolę przypisuje się na co dzień niewidocznemu bohaterowi, jakim jest stelaż. Określa się go jako konstrukcję wykonaną z ramy oraz listewek, które są wykonane najczęściej z drewna dębowego, bukowego lub brzozowego. Odpowiada on przede wszystkim za zapewnienie właściwego wsparcia podłoża do spania, aczkolwiek jednocześnie poprawia jego wentylację, wpływając tym samym na higieniczne i antyalergiczne warunki do wypoczywania. Co więcej, wpływa na właściwe wsparcie ciała użytkownika.

Kołdra i poduszka – czyli zwiększenie komfortu snu

Do czego służy ochraniacz na materac?Kładziemy się do łóżka i sięgamy odruchowo po… no właśnie – kołdrę! Zalicza się ona do obowiązkowych akcesoriów sypialnianych, bez których wielu z nas nie wyobraża sobie spokojnego wypoczynku. A dlaczego tak jest? Jak się okazuje, pełni ona dwie główne funkcje – przyjemnie otula nasze ciało oraz zapewnia komfort termiczny. Oznacza to, że zimą nie wychładzają się, a latem nie przegrzewamy się. Aby móc wybrać dla siebie idealny model, należy pod uwagę trzy kwestie – rodzaj wypełnienia, wymiary oraz gramaturę. Po przykryciu się nasza głowa ląduje odruchowo na poduszce do spania. Nic dziwnego, ona również jest przez wielu z nas uważana za obowiązkowy element każdego łóżka. Podobnie jak kołdra, odgrywa niezwykle ważną rolę w zapewnieniu nam zdrowego wypoczynku, gdyż odpowiada za właściwe wsparcie głównych partii ciała, czyli głowy, barków i kręgosłupa w odcinku szyjnym. Decydując się na poduszki, warto w pierwszej kolejności uwzględnić swoje indywidualne  potrzeby i preferencje, co oznacza, że powinniśmy kierować się:

  • wysokością,
  • rodzajem wypełnienia,
  • rozmiar.

Ochraniacze na materac – czym są oraz jakie mają cechy?

Ochraniacze na materac to coraz popularniejszy element do łóżka, który w wielu sytuacjach jest tak samo podstawowy elementem, jak kołdra, poduszka czy prześcieradło. Jednak, czym on tak naprawdę jest? Otóż stanowi dodatkową nakładkę higieniczną, gwarantującą:

  • ochronę materaca przed zabrudzeniami, zanieczyszczeniami i plamami,
  • zwiększenie cyrkulacji powietrza w materacu oraz poprawienie jego wentylacji,
  • higieniczne i antyalergiczne środowisko do wypoczywania.

Zabezpieczenie materaca jest niezwykle ważne, gdyż wpływa to na jego żywotność oraz pozwala zachować na dłużej pierwotne właściwości, jakimi dany model się wyróżnia. A kiedy warto zainwestować w ochraniacze na materac? Jak się okazuje, z uwagi na swoje właściwości sprawdza się praktycznie w każdej sypialni! W szczególności powinni o nich pamiętać alergicy, gdyż umożliwiają stworzenie higienicznych oraz pozbawionych alergenów warunków do wypoczynku. Co więcej, można je z łatwością ściągnąć i wyprać w wodzie – i to znacznie częściej, niż pokrowiec na materac! Natomiast modele wodoodporne są mile widziane w sypialniach dziecięcych oraz w łóżku osób, które mają problemy z nietrzymaniem moczu. W ten sposób zapobiegają zawilgoceniu wypełnienia, a także jego szybszym wyeksploatowaniu. Jednak tak naprawdę każdy z nas może w nie zainwestować i to niezależnie od tego, czy śpimy sami, czy z partnerem!

Zdrowy sen jest niezwykle ważny, gdyż pozwala na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że głównym czynnikiem odpowiedzialnym za jego jakość oraz długość jest łóżko. Z uwagi na to, warto już dziś postawić na najwyższej jakości akcesoria sypialniane, takie jak kołdra, poduszka czy stelaż. Nie zapominajmy także o ochraniaczu na materac, który zwiększa komfort snu oraz głównym elemencie, jakim jest wygodny materac!

Przeczytaj także: