Ile kosztuje dobry materac i po czym poznać, że jest dobry? Znamy odpowiedzi na te pytania. Podpowiemy też, gdzie kupić dobry materac w Zamościu.

Co wpływa na cenę materaca?

Ceny materaców znacznie różnią się między sobą i nie ma w tym nic dziwnego. Na rynku dostępne są materace różnego typu, różnej jakości i w różnych rozmiarach. Na ostateczną cenę materaca wpływają przede wszystkim: rodzaj materaca (wypełnienia), rozmiar, grubość, rodzaj pokrowca.

W sprzedaży są dwa rodzaje materacy: piankowe i sprężynowe. Różnią się właśnie wypełnieniem, ale też ceną. Średnia cena materaca sprężynowego jest niższa niż materaca piankowego. Jednak przy kupnie zdecydowanie lepiej jest kierować się jakością niż ceną, dlatego warto wiedzieć, czym te materace się od siebie różnią.

Materace sprężynowe, jak sama nazwa wskazuje, mają wypełnienie sprężynowe. Możemy je podzielić na wypełnienie kieszeniowe i bonellowe. Bonellowe to wypełnienie starego typu, wszystkie sprężyny są ze sobą połączone, najmniejszy nacisk na materac oznacza falowanie całego. Ponadto sprężyny, szczególnie po kilku latach, mogą zgrzytać. Materace bonellowe obecnie sprzedawane są bardzo rzadko. Zdecydowanie nie nadają się na podwójne łóżka – ruch jednej osoby jest wyczuwalny dla drugiej, co może być bardzo niekomfortowe.

Materace kieszeniowe to nowoczesne rozwiązanie. Tu każda sprężyna pracuje niezależnie i jest schowana w osobnej materiałowej kieszeni. Sprężyny nie łączą się, a więc ruch nie jest przenoszony, nacisk odbywa się jedynie punktowo. Im więcej sprężyn, tym droższy będzie materac, ale też lepsze będzie jego dopasowanie do kształtu ciała.

Materace piankowe mają trzy rodzaje wypełnienia: pianka poliuretanowa termoelastyczna, pianka poliuretanowa wysokoelastyczna, pianka lateksowa. W przypadku pianki poliuretanowej o jakości świadczy jej gęstość. W przypadku pianki lateksowej – zawartość naturalnego lateksu.

Materace piankowe termoelastyczne i wysokoelastyczne określamy mianem ciepłych. Delikatnie otulają i dogrzewają ciało od spodu. Polecane są osobom, które marzną w nocy lub mają problemy ze stawami i potrzebują dodatkowego źródła ciepła. Pianka termoelastyczna dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem jego ciepłoty. Takie materace początkowo wydają się niewygodne, jednak po kilkunastu dniach stają się najbardziej komfortowymi materacami pod słońcem. Mówi się o nich, że są zrobione z pianki memory lub są materacami z pamięcią, bo „zapamiętują” kształt swojego właściciela.

Co wpływa na cenę materaca? Ile kosztuje dobry materac w Zamościu?Inaczej jest z materacami wysokoelastycznymi. One dopasowują się do kształtu ciała pod wpływem nacisku. Dopasowanie odbywa się natychmiastowo. Pusty materac wraca w kilka sekund do pierwotnego kształtu. Te materace nie dają się personalizować, za to są bardzo uniwersalne. Świetnie sprawdzają się w pokojach gościnnych.

Materace z pianki lateksowej mają inne właściwości. One nie grzeją od spodu, tylko delikatnie chłodzą. Mają bardzo dobrą przewiewność, dodatkowo odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Ze względu na suchość i niższą temperaturę nie ma tu dobrych warunków dla rozwoju alergenów. W tych materacach grzyb oraz pleśń nie mają szansy się rozwinąć, także roztocza nie znajdują warunków do gromadzenia się. Z tego też powodu materace z pianki lateksowej poleca się osobom, które w nocy się silnie pocą i potrzebują chłodzenia oraz alergikom.

Rodzaj materaca (wypełnienia) ma największy wpływ na jego cenę. Warto zwrócić uwagę także na rozmiar i grubość, ale tylko w połączeniu z wypełnieniem. W innym przypadku możemy się oszukać, niesłusznie twierdząc, że ceny materacy w większym rozmiarze są niższe. Faktycznie duży materac sprężynowy może kosztować mniej niż mały piankowy. Także dwa różne materace piankowe mogą mieć skrajnie różne ceny, bo np. ten droższy będzie miał trzy warstwy pianki a tańszy tylko jedną. Natomiast warto porównywać rozmiary materacy tego samego typu i na tej podstawie szukać optymalnego stosunku rozmiaru do ceny. Jeśli chodzi o grubość materaca, obowiązuje podobna zasada. Można porównywać dwa materace piankowe z pianką tej samej jakości, ale nigdy materac sprężynowy i piankowy.

Pokrowiec faktycznie wpływa na cenę materaca. Jednak wpływ ten nie jest tak duży, jak można by sądzić. Pokrowce antyalergiczne i nieprzepuszczające wilgoci do środka są droższe od klasycznych. Jednak warto dopłacić do lepszej jakości pokrowca. Zwiększy to cenę materaca zaledwie o kilka procent, a komfort użytkowania będzie nieporównywalnie większy.

Natomiast na cenę materaca nie wpływa lokalizacja sklepu, w którym go kupujemy. Chociaż często mamy zwyczaj dzielić regiony Polski na tańsze i droższe, praktyka pokazuje, że w przypadku materacy nie ma istotnych różnic. To, czy kupujemy materac w Zamościu, czy w Głogowie nie wpływa na jego cenę. W razie wątpliwości warto zapoznać się z cennikami sklepów internetowych. Tu ceny są ujednolicone, a większość sklepów (tak robi np. marka Hilding) umożliwia składanie zamówień przez całą dobę i oferuje transport do domu.

Ile kosztuje dobry materac?

Zanim podamy konkretne ceny materacy, musimy najpierw ustalić, co to znaczy dobry materac. Nie istnieje wzorzec dobrego materaca, który zadowoli wszystkich zainteresowanych. Powód jest dość prosty – materac dobiera się do wagi i wzrostu, ale też do wieku. Z czasem, mimo iż nasza waga i wzrost nie zmienią się, będziemy potrzebowali nieco bardziej miękkiego materaca. Osoby chore na stawy i kręgosłup potrzebują dobrych materacy medycznych, które przyniosą im ulgę w cierpieniu. Podobnie jest z alergikami – dla nich jedynym dobrym materacem będzie materac medyczny. Tym samym pytając o koszt dobrego materaca, trzeba określić, do której grupy klientów należy nabywca. Posługując się cennikiem marki Hilding, możemy wyróżnić pięć typów materacy. Wszystkie zasługują na miano dobrego materaca.

Materac pojedynczy – jego cena będzie się różniła w zależności od rozmiaru, bo zarówno materac w rozmiarze 80×200, jak i 140×200 będzie materacem pojedynczym. Za wąski materac sprężynowy marki Hilding zapłacimy około nieco ponad 500 zł (model Hilding Step). Ten sam materac w rozmiarze 140×200 będzie kosztował około 700 zł. Pojedynczy materac sprężynowy Hilding Tango będzie kosztował 1100 – 1700 zł.
Ceny materacy piankowych są nieco wyższe. Wysokiej jakości materac piankowy Hilding Conga kosztuje w zależności od rozmiaru 1700 – 2700 zł.

Materac podwójny będzie kosztował więcej, ale nie tak dużo, jak moglibyśmy sądzić. Cena materaca podwójnego nie jest dwukrotnością ceny pojedynczego. Szacunkowo trzeba doliczyć około 25%. Wyjątkiem są podwójne materace hybrydowe polecane parom o dużej różnicy wagi i wzrostu. Taki materac w ofercie marki Hilding kosztuje około 4000 zł.

Materac dla nastolatka będzie miał stosunkowo niską cenę. Za materac piankowy Hilding Funky zapłacimy niespełna 700 zł. Niedużo, ale też trzeba pamiętać, że materace młodzieżowe mają krótszą żywotność. Nastolatki śpią na nich zaledwie kilka lat, później potrzebują zmiany materaca na dorosły.

Materac medyczny to specjalistyczny produkt o właściwościach prozdrowotnych. Jeśli jest zarejestrowany jako wyrób medyczny, stawka VAT, jaką jest obłożony, spada do 8%. Takie materace poleca się osobom z problemami kostno-stawowymi. Pojedynczy materac medyczny Hilding Rumba kosztuje 2000 zł.

Materac dla alergika to, w ofercie marki Hilding, model Melody. Materac z pianki lateksowej z odpowiednim pokrowcem w wersji pojedynczej kosztuje około 1500 zł.

Co ma wpływ na wyższą cenę materaca?

Wiemy już, jakie są średnie ceny dobrych materacy. Jednak czasem cena może nas zaskoczyć i to wcale nie przyjemnie. Dlaczego niektóre materace mają wyższe ceny? Wątpliwości rozwiejemy, gdy sprawdzimy dwie rzeczy: czy materac jest certyfikowany i ile trwa okres gwarancji.

Certyfikaty nadawane są materacom przez zewnętrzne jednostki badawcze. Aby je uzyskać, trzeba spełnić bardzo wyśrubowane normy, co często pociąga za sobą wzrost kosztów wytworzenia materaca.

Długość gwarancji może być bardzo różna. Niektóre firmy (np. Hilding) dają aż 15 lat gwarancji, inne tylko pięć. Im dłuższa gwarancja, tym wyższa cena materaca, ale też wyższa jakość.