Sen jest jednym z najbardziej istotnych procesów, dzięki którym nasz organizm się regeneruje. W życiu tych najmłodszych sen ma jeszcze większe znaczenie, ponieważ podczas wypoczynku stale się rozwijają. Dlatego też jako rodzice powinniśmy zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki do snu, aby mogły w pełni czerpać z niego przyjemność. Czytając ten artykuł dowiesz się, o co przede wszystkim należy zadbać przed snem dziecka.

Znaczenie snu

Aby określić, czego dziecko potrzebuje do komfortowego wypoczynku, należy odpowiedzieć sobie na pytanie: jakie tak właściwie korzyści płyną z prawidłowego rytmu snu? Oto więc niektóre z nich:

  • zapamiętywanie i utrwalanie tego, czego dzieci się dowiedziały lub nauczyły w ciągu dnia;
  • aktywacja hormonu odpowiedzialnego za wzrost – to dlatego w nocy dzieci rosną;
  • optymalna aktywność układu odpornościowego;
  • regeneracja ciała oraz umysłu.

O co zadbać przed snem dziecka?Po pierwsze – materac

Aby dziecko mogło spać komfortowo, należy wybrać odpowiedni materac. Miej na uwadze, że każde ciało jest inne i potrzebuje innego poziomu twardości. Wybierz się do salonu materaców, aby przetestować różne modele i ostatecznie wybrać ten, który według Ciebie będzie najbardziej odpowiedni. Zdecyduj się na podłoże, które jest w pełni bezpieczne dla skóry smyka. Taki materac z pewnością zapewni dziecku zdrowy sen oraz zagwarantuje wygodę i zabezpieczenie przed wilgocią. Aby podwyższyć świeżość, możesz dobrać topper na materac. Pomoże on utrzymać higienę snu, a dzięki cyrkulacji powietrza także odprowadzi wilgoć.

Przygotuj sypialnię na noc

Dziecięca sypialnia to przecież nie tylko materac. Do komfortowego snu potrzeba jeszcze kilku równie istotnych czynników. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie tekstylia. Jeśli chcesz zniwelować zagrożenie namnażania się roztoczy, to antyalergiczna kołdra dziecięca może okazać się strzałem w dziesiątkę. Dzięki włóknom węglowym zapewnia doskonałą ochronę przed nieproszonymi gośćmi, a to sprawi, że Twoje dziecko będzie spało jak suseł. Dziecięcy pokój powinien zostać wyposażony także w kolorową, radosną pościel. Dobrym wyborem będą bawełniane poszewki, które zagwarantują dziecku miękkość i wygodę podczas snu. Aby sprawiały mu także radość i wywoływały uśmiech, wybierz wersję z przyjaznymi wzorami lub postaciami z ulubionych bajek. To da dziecku poczucie, że zawsze zasypia, będąc chronionym przez ukochanego bohatera lub bohaterkę. Aby stworzyć aurę sprzyjającą zasypianiu, przysłoń okna zasłonami lub roletami tak, aby zaciemnić pokój. Aby nadać dziecięcej sypialni klimatu, możesz zapalić światełka o ciepłym świetle i małej mocy. Dzięki temu Twoja pociecha poczuje się bezpiecznie, a przytulny klimat pomoże się zrelaksować i odprężyć. Nie zapominaj także o odpowiednim wywietrzeniu pokoju. Optymalna temperatura w sypialni powinna wynosić około 21 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze nie rozwijają się także roztocza, które stanowią potencjalne zagrożenie dla Twojego dziecka.

Czego unikać przed położeniem dziecka do łóżka?

Istnieje cała gama czynności, których dziecko nie powinno wykonywać przed snem. Przede wszystkim, niewskazane jest, aby maluch spożywał cukier lub ciężkostrawny posiłek. Takie pożywienie, zjedzone na niedługo przed wypoczynkiem skutecznie może zaburzyć naturalny i właściwy rytm snu. Zrezygnuj także z podawania smykowi słodyczy. Cukier nie wpływa korzystnie na wypoczynek, ponieważ dodatkowo pobudza organizm do działania. Po drugie, co najmniej na dwie godziny przed snem, dziecko nie powinno korzystać z urządzeń elektronicznych, generujących niebieskie światło. Zabawa z telefonem późną porą może wywołać bezsenność, w konsekwencji czego dziecko będzie się męczyć i nie wypocznie. Unikaj także wieczornych zabaw, filmów lub bajek, które są emocjonalnie angażujące.

Będąc teraz świadomym rodzicem, wiesz, na co zwrócić uwagę podczas przygotowania sypialni dziecka. Aby Twoja pociecha cieszyła się dobrą dawką snu potrzeba zająć się nie tylko samym pokojem, jego wystrojem i tekstyliami, ale także zadbać o odpowiednie nawyki młodego człowieka. Ucząc go rutynowych działań, sprawisz, że będzie doskonale znał znaczenie, jakie ma sen i odpowiedni odpoczynek.