Statystycznie rzecz biorąc, każdy z nas poświęca na sen aż ⅓ swojego życia. Związane to jest z tym, że każdego dnia kładziemy się spać na około osiem godzin. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o wypoczynek, który będzie się odznaczał odpowiednią długością i wysoką jakością. Odpowiada za to kilka podstawowych elementów wyposażenia łóżka, w tym kołdra. Jak ją wybrać?
Co należy uwzględnić przy zakupie kołdry?
Wielu z nas nie wyobraża sobie spokojnego i komfortowego wypoczynku bez kołdry do spania. Jest to związane z tym, że odpowiada ona w dużej mierze za przyjemne otulenie ciała użytkownika, a także zachowanie optymalnego komfortu termicznego. Jest on niezwykle ważny, gdyż w czasie snu nasze funkcje życiowe zwalniają, przez co organizm jest narażony na wychłodzenie. Decydując się na kołdrę do spania, warto pod uwagę wziąć jej:
- rozmiar, czyli długość i szerokości,
- rodzaj wypełnienia,
- gramaturę,
- materiał poszewki,
- właściwości odpowiadające za prawidłową cyrkulację powietrza.
Jaki rodzaj kołdry sprawdzi się w Polsce?
Istnieje wiele czynników, które należy uwzględnić przy wyborze najlepszej dla nas kołdry. Powinniśmy się tutaj skupić przede wszystkim na osobistych potrzebach i preferencjach użytkownika, a także aktualnej porze roku. Z uwagi na nie, wyróżnia się trzy typy kołdry. Jakie?
Kołdra letnia
Kołdra letnia jest najczęściej cieńsza, przez co zatrzymuje mniej ciepła własnego osoby śpiącej. Oznacza to, że możemy się komfortowo nią otulić nawet w najcieplejszą noc, gdyż zapobiega ona przegrzewaniu się organizmu. Charakteryzuje się stosunkowo niską gramaturą oraz różnym – zarówno naturalnym, jak i syntetycznym wypełnieniem.
Kołdra zimowa
Jak sama nazwa mówi – kołdra zimowa jest specjalistycznym produktem do spania, który wykorzystuje się w mroźne dni. Idealnie sprawdza się zimą, gdyż jej gramatura jest o wiele większa, niż w przypadku modelu letniego. Oznacza to, że uniemożliwia wychłodzenie się organizmu oraz odpowiada za utrzymanie ciepła w czasie snu.
Kołdra całoroczna
Gramatura kołdry całorocznej uwzględnia złoty środek między kołdrą zimową a letnią. W naszym klimacie najlepiej sprawdza się w sezonie wiosennym i letnim. Produkt ten jest zalecany przede wszystkim osobom, które nie mają możliwości przechowywania w mieszkaniu lub sypialni kilku kompletów posłania.
Jakie są inne elementy wyposażenia łóżka?
Podstawowym elementem wyposażenia każdej sypialni jest materac do spania. Jest to produkt, który został stworzony w celu zagwarantowania każdemu użytkownikowi zdrowego wypoczynku. Jest to możliwe poprzez wyjątkowe cechy, jakimi poszczególne modele się charakteryzują. W dużej mierze zależą one od rodzaju wypełnienia. Oznacza to, że przy wyborze należy postawić na kilka ważnych kwestii. Do nich zalicza się wiek użytkownika, stan zdrowia czy też stopień twardości. Komponując komfortowe łóżko, pod uwagę powinniśmy wziąć także:
- poduszkę ergonomiczną,
- prześcieradło welurowe z gumką,
- stelaż regulowany.
Oczywiście wszystkie wymienione akcesoria sypialniane są dostępne w różnych wersjach, które uwzględniają ich indywidualne właściwości oraz budowę. Właśnie dlatego przy zakupie warto wziąć pod uwagę osobiste potrzeby i preferencje.
Komfortowe łóżko jest w stanie zagwarantować swojemu użytkownikowi zdrowy i spokojny wypoczynek. Jest to związane w dużej mierze z zapewnieniem odpowiednich warunków. Zatem już dziś wybierzmy do swojej sypialni prawidłowo dopasować kołdrę, materac czy prześcieradło!