Wiele osób zmaga się z trudnościami codziennego wczesnego wstawania. Wiąże się to z różnymi aspektami związanymi z codziennym życiem, takimi jak późne kładzenie się spać czy wszechobecny stres. Znaczna część tych osób pragnie zmienić swoje życie i stać się rannymi ptaszkami. Jak to zrobić? Jak zacząć wstawać wcześniej z łóżka z pełną energią do wypełniania różnych obowiązków i zadań? Tego dowiesz się w poniższym artykule, więc jeśli ciekawi Cię ten temat, to koniecznie czytaj dalej!

Kim jest ranny ptaszek?

Terminu „ranny ptaszek” używa się w stosunku do osób, które rozpoczynają swój dzień wcześnie rano, bardzo często jeszcze przed wschodem słońca. Jest to jednostka, która bardzo aktywnie wykorzystuje poranne godziny dla własnych potrzeb, które mogą być bardzo różne. Wiele osób uważa, że bycie rannym ptaszkiem odnosi się tylko i wyłącznie do wczesnych pór wstawania z łóżka, ale tutaj należy dodać, że ranne ptaszki mają także doskonałe umiejętności świadomego planowania dnia oraz wykorzystywania cennego porannego czasu, który często charakteryzuje się dużym spokojem. Wiele osób uważa, że wczesne wstawanie pozwala im na lepszą koncentrację, skupienie na czymś konkretnym uwagi czy spokojne rozpoczęcie dnia, w którym z całą pewnością spotka je mnóstwo wyzwań i stresu.

Jakie są zalety bycia rannym ptaszkiem?

Jak stać się rannym ptaszkiem? Podpowiadamy!Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że bycie rannym ptaszkiem niesie ze sobą bardzo dużo korzyści, które związane są zarówno ze zdrowiem fizycznym, jak i psychicznym. Jakie są dokładnie zalety bycia rannym ptaszkiem?

  • Spokój i czas na refleksje – poranki charakteryzują się prawie zawsze dużym spokojem, brakiem dźwięków miasta czy nawet śpiewu ptaków. Dla wielu osób jest to dużą zaletą, ponieważ dzięki ciszy i spokojowi mogą zanurzyć się w swoich refleksjach i myślach.
  • Więcej czasu dla siebie – osoby, które wstają wcześnie rano, mają podczas tego czasu więcej miejsca dla siebie. Mogą spokojnie rozpocząć każdy dzień, parząc swoją ulubioną herbatę czy kawę, przygotowując zbilansowane śniadanie oraz spędzając czas samemu ze sobą. Ta poranna chwila może być poświęcona na jogę, ćwiczenia rozciągające ciało, czytanie, słuchanie podcastu, czy obserwację tego, jak miasto budzi się do życia.
  • Poprawa produktywności – ludzie, którzy wcześniej rozpoczynają swój dzień, z całą pewnością mogą zauważyć poprawę swojej produktywności. Chodzi przede wszystkim o dużo mniej rozpraszających czynników, co pozwala na skupieniu się na ważnych zadaniach.
  • Zdrowszy styl życia – jeśli będziesz codziennie wstawać o tej samej godzinie rano, to w końcu stanie się to Twoją poranną rutyną. Może się to także przyczynić do większej ilości czasu na zrobienie zdrowych posiłków czy poranną aktywność fizyczną.
  • Lepsza organizacja dnia – wiele osób uważa, że bycie rannym ptaszkiem pozwala na lepszą organizację całego swojego dnia. Jest to spowodowane tym, że część zadań, które musimy wykonać danego popołudnia, można przełożyć na poranek i wtedy następna część dnia staje się luźniejsza. Wtedy możemy skupić się na rozwijaniu swoich pasji i zainteresowań.
  • Poprawa samodyscypliny – praktykowanie wczesnego wstawania wymaga na samym początku dużego stopnia samodyscypliny i systematyczności, co może jednocześnie przyczyniać się do rozwoju takiej umiejętności w innych obszarach życia.

Musisz koniecznie pamiętać, że bycie rannym ptaszkiem nie jest absolutnie dla każdego człowieka na świecie. Bardzo ważne jest to, aby dostosować swój plan dnia i swoich indywidualnych potrzeb i preferencji oraz codziennych obowiązków związanych z uczelnią czy pracą.

Poznaj sposoby na stanie się rannym ptaszkiem!

Wiele osób pragnie zmienić swoje poranki i wstawać znacznie wcześniej niż zazwyczaj. Od czego zacząć taką praktykę? Po pierwsze staraj się stopniowo regulować godziny snu. Na samym początku musimy zaznaczyć, że bardzo złą praktyką jest diametralne przesunięcie godzin swojego snu, np. o kilka godzin. Jeśli dotychczas zasypiałeś około drugiej w nocy, a wstawałeś przed południem, to nie możesz teraz nastawiać budzika na piątą rano i próbować zasnąć o 21:00, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ci to nie wyjdzie. Polecamy stopniowe przesuwanie tych godzin, np. co godzinę przez kilka tygodni, aby organizm na spokojnie mógł się przyzwyczaić do zmiany i nauczyć nowej rutyny. Kolejną bardzo istotną sprawą jest zachowanie stałej rutyny snu. Koniecznie staraj się chodzić spać i budzić się o tych samych godzinach każdego dnia, łącznie z weekendami. Taka rutyna po jakimś czasie sprawi, że Twój organizm sam będzie wiedział, kiedy czas na odpoczynek, a kiedy rozpoczyna się nowy dzień. Pamiętaj także o ograniczeniu wieczorem ekspozycji na światło, a zwłaszcza tego niebieskiego, które pochodzi z różnych ekranów urządzeń, np. smartfona, telewizora czy laptopa. Może to znacznie zakłócać produkcję melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za regulację snu. Jeśli chodzi o przygotowanie różnych rzeczy na następny dzień, to polecamy zrobić to wieczorem dzień wcześniej, ponieważ pomoże to zminimalizować poranne zamieszanie i stres. Koniecznie zadbaj o odpowiedni komfort snu, który może zapewnić materac lateksowy 90×200 cm. Znajdziesz go na stronie ABCsnu, który jest równocześnie producentem wielu innych produktów związanych z sypialnią. Swój materac możesz także zakupić w jednym z kilku takich sklepów znajdujących się w mieście Zamość. Serdecznie zapraszamy! Jeśli chcesz zostać rannym ptaszkiem, to pamiętaj także o unikaniu kofeiny przed snem, regularnej aktywności fizycznej oraz swojej motywacji, która może być naprawdę różna.

Teraz już z całą pewnością wiesz, jak zostać rannym ptaszkiem! Najważniejsze jest to, aby znaleźć odpowiednią motywację, dobrze przygotować się do tych dużych zmian w naszym życiu i mieć dobre nastawienie. Nie poddawaj się, ponieważ ten proces wymaga czasu i po kilku tygodniach czy miesiącach na pewno osiągniesz ustalone cele!

Przeczytaj także: Akcesoria do łóżka.