Aktywność fizyczna jest niezbędna dla utrzymania kondycji i zdrowia. Ćwiczenia w domowym zaciszu to doskonały pomysł dla wszystkich osób, które są zabiegane i nie mają czasu na wyjścia do obiektów sportowych. Jakie rodzaje aktywności warto wybrać? Oto nasze propozycje sportów, które można uprawiać w domu.
Dlaczego warto regularnie ćwiczyć?
Dzięki regularnym ćwiczeniom można dość szybko poprawić swoją ogólną kondycję fizyczną. Nawet krótka aktywność w domu jest w stanie wzmocnić układ sercowo-naczyniowy i zwiększyć zdolność organizmu do transportowania tlenu i substancji odżywczych do komórek, a także usuwania produktów przemiany materii. Uprawianie sportu to także nieodłączny element kontrolowania masy ciała ze względu na spalanie kalorii. Ruch wspiera procesy metaboliczne, wzmacnia mięśnie i kości. Coraz częściej podkreśla się, że ćwiczenia – w szczególności te siłowe – są istotnym elementem profilaktyki osteoporozy.
Osoby regularnie uprawiające sport rzadziej chorują na cukrzycę typu 2 i nadciśnienie tętnicze. Jest to ściśle powiązane z utrzymywaniem prawidłowej wagi. Aktywność korzystnie wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Pomaga w redukcji lęku, stresu, zaburzeń nastroju, a także wspiera zdolność koncentracji i relaksacji. Wiele osób po rozpoczęciu trenowania sportu odnotowuje poprawę samopoczucia i pewności siebie.
Trening siłowy
W każdym większym mieście m.in. w Zamościu znajdują się profesjonalne siłownie. Wiele osób chętnie korzysta z usług tego typu obiektów sportowych. Zdarza się jednak, że dojazdy na siłownię oddaloną o kilkanaście lub kilkadziesiąt minut od miejsca zamieszkania są nazbyt angażujące i pochłaniają za dużą ilość wolnego czasu. Zabiegane osoby, które narzekają na nadmiar obowiązków, mogą, zamiast tego wybrać trening siłowy w domu. W pierwszej kolejności warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt. Przydatne będą mata do ćwiczeń, gumy oporowe, kettlebell i hantle o różnych ciężarach.
Po zainwestowaniu w wyposażenie domowej siłowni warto precyzyjnie określić swoje cele. Nieco inaczej powinien wyglądać trening skupiający się na budowie siły, a inaczej ten, który ma wzmocnić wytrzymałość. Każda sesja musi rozpoczynać się rozgrzewką. Niezbędne jest bowiem przygotowanie mięśni i stawów do intensywnego wysiłku. Plan treningowy może obejmować ćwiczenia ogólnorozwojowe, jak i te wzmacniające poszczególne partie mięśniowe. Ilość powtórzeń i serii powinna być dopasowana do celu treningowego. Dla budowy siły wskazuje się niską liczbę powtórzeń, ale większą wagę. Z kolei dla wytrzymałości zdecydowanie lepiej sprawdza się więcej powtórzeń z mniejszym obciążeniem.
Decydując się na trening siłowy, należy mieć na uwadze to, żeby zadbać o regenerację. Jej podstawowym elementem powinien być sen na wygodnym materacu – np. jednym z asortymentu marki Hilding.pl. Mięśnie muszą mieć bowiem czas, w którym mogą się całkowicie rozluźnić.
Pilates
Kolejny rodzaj aktywności, który doskonale sprawdza się jako forma domowego treningu, to pilates. Jest skoncentrowanym i kontrolowanym rodzajem treningu, który może skutecznie wzmocnić mięśnie, skorygować postawę, a także poprawić elastyczność i nauczyć kontrolowanego oddechu. Z jakich wskazówek warto skorzystać, aby wygodnie ćwiczyć pilates bez wychodzenia z domu?
- Zorganizowana przestrzeń – aby pilates był nie tylko sposobem na poprawę kondycji, ale również aktywnością relaksującą, warto wybrać ciche i dobrze oświetlone miejsce.
- Podstawowy sprzęt – tak naprawdę jedynym elementem wyposażenia, który warto kupić, jest mata do ćwiczeń i wygodne ubrania.
- Rozgrzewka – podobnie jak w przypadku ćwiczeń siłowych, również decydując się na rozpoczęcie przygody z pilatesem, koniecznie należy pamiętać o rozgrzewce i o przygotowaniu mięśni na wysiłek.
- Kontrola – ruchy powinny być świadome i kontrolowane. Nie liczy się ilość, tylko jakość.
- Różnorodność – ćwiczenia powinny być dość często zmieniane, w celu aktywowania różnych grup mięśniowych. Ilość istniejących pozycji jest tak duża, że osoby na wszystkich stopniach zaawansowania znajdą coś dla siebie.
Joga
Joga pełni funkcję podobną do pilatesu. Poprawia elastyczność, siłę i równowagę. Ważna kwestia dotyczy tego, że istnieje wiele różnych rodzajów jogi. Każdy z tych typów ma inną specyfikę. Warto zapoznać się z charakterystyką stylów takich, jak Vinyasa, Yin czy Ashtanga i dopiero wybrać coś dla siebie. Joga jest często polecana osobom, które są narażone w swojej codziennej pracy na dużą ilość stresu. Skupienie na oddechu jest tu bowiem kluczowe, a jest to jedno z najprostszych i najskuteczniejszych ćwiczeń relaksacyjnych.
Joga to aktywność, która uczy cierpliwości. Wykonywanie coraz to trudniejszych pozycji wymaga regularności i dużych ilości czasu. Nie warto zbyt szybko przechodzić do kolejnych etapów treningu – praktyka jogi ma być przyjemnością, a nie źródłem bólu i dyskomfortu. Bardzo ważne jest też zadbanie o odpoczynek. Choć może się wydawać, że jego nie obciąża mocno organizmu, jest zupełnie inaczej! Treningi nie powinny być codzienne (przynajmniej na początku przygody z tą aktywnością), a przerwy mają ogromne znaczenie dla zdrowia. Przeciążenia są często źródłem bólu i mogą spowodować poważne problemy zdrowotne. Każda aktywna osoba powinna dobrze wyposażyć swoją sypialnię – np. w materac z asortymentu sklepu www.sleepinghouse.pl. Poza tym konieczne jest uwzględnienie w ciągu tygodnia dni przerwy.
Aktywność fizyczna to podstawowy element zdrowego stylu życia. Warto znaleźć na nią czas nawet w dzisiejszym zabieganym świecie. Dzięki niej można uniknąć wielu chorób i żyć dłużej w zdrowiu, z dobrym samopoczuciem.