Mówi się, że 30. rok życia to najwyższy czas, aby ustabilizować swoją sferę zawodową. W społeczeństwie utwierdziło się przekonanie, że w tym wieku każdy z nas powinien posiadać “godną” pracę, która przynosi oczywiście duże zarobki. Jednak prawda jest taka, iż nasze potrzeby, priorytety i preferencje często się zmieniają, a tym samym trudno wytrwać nam na jednym stanowisku dłuższy czas. Mimo 30. wiele osób nie wie też, co tak naprawdę chciałoby robić w życiu. Z drugiej strony rozpoczęcie nowej drogi zawodowej wydaje się ryzykowne. Często boimy się również tego, co powiedzą o nas inni. Czy zmiania kariery po 30. jest więc w ogóle możliwa? Jak zacząć wszystko od nowa, aby tego nie żałować?
Czy zmiana kariery po 30 jest w ogóle możliwa?
Zmiana kariery po 30 roku życia jeszcze niedawno mogła wydawać się czymś niezwykłym, ale dziś staje się coraz bardziej powszechna. Świat pracy dynamicznie ewoluuje, a nasze ambicje i priorytety zmieniają się wraz z doświadczeniami życiowymi. Wybór innego zawodu w tym wieku jest zatem jak najbardziej możliwy, ale wszystko ostatecznie zależy od naszego zaanagażowania. Badania dowodzą nawet, że średni wiek, w jakim ludzie podejmują decyzję o przberanżowaniu to 39 lat, czyli o wiele wyższy niż powszechnie utarta “trzydziestka”. Co więcej, zmiana kariery na tym etapie życia zajmuje średnio około 11 miesięcy. Od czego ten czas zależy? Przede wszystkim od zrozumienia własnych motywacji. Wiele osób decyduje się na zmianę, ponieważ czuje wypalenie zawodowe, brak rozwoju w dotychczasowej pracy lub odkrywa zupełnie nowe pasje.
Zastanów się, dlaczego chcesz zmienić branżę
Im jesteśmy starsi, tym decyzja o zmianie kariery staje się trudniejsza. Powinniśmy wiedzieć, że tak odważny krok to nie chwilowy wymysł czy pobudka wynikająca z mody. To wybór, który może odwrócić nasze życie do góry nogami i musimy być na to gotowi. W pierwszej kolejności należy się zastanowić nad tymi, co nami kieruje. Czy zmiana kariery wynika z braku satysfakcji, chęci rozwoju, zmiany stylu życia czy wypalenia zawodowego? A może nie chcemy się przebranżować, tylko zmienić miejsce pracy ze względu na surowego szefa i nieprzyjemnych współpracowników? Zrozumienie swoich motywacji pozwoli nam dobrać nową ścieżkę zawodową, która będzie zgodna z naszymi wartościami.
Poszerz wiedzę i zdobądź nowe kwalifikacje
Zmiana branży to często konieczność nabycia nowych kwalifikacji i poszerzenia swojej wiedzy. Te dwie kwestie są niestety nieuchronne i trzeba się z nimi liczyć, poszukując nowego stanowiska pracy. W wielu przypadkach zmiana kariery to faktycznie budowanie swojego życia “od zera”. Na szczęście dostęp do wiedzy nigdy nie był tak łatwy jak w obecnych czasach. Posiadamy szeroki wybór kursów online czy specjalistycznych szkoleń, które pomagają nabyć nowe umiejętności, nawet jeśli wcześniej nie mieliśmy w ogóle do czynienia z danym zagadnieniem. Nie zawsze trzeba wybierać się na kolejne studia (no może, że marzymy o zostaniu np. lekarzem). Sporo wiedzy możemy również nabyć z samodzielnej nauki – chęci i odpowiedni zasób siły potrafią przynieść satysfakcjonujące rezultaty!
Wykorzystaj swoje dotychczasowe doświadczenie
To, jak nasze życie bardzo skomplikuje się po złożeniu wypowiedzenia po 30., zależy od tego, w jak zupełnie innym kierunku chcemy zmierzać. Czasem możemy wykorzystać swoje dotychczasowe doświadczenie. Wiele umiejętności jest też aprobowanych i wymaganych w wielu branżach, np. znajomość MS Excel czy zarządzanie social mediami. Zdecydowanie warto się nimi pochwalić, nawet jeśli wydają się być niezwiązane z nowym stanowiskiem pracy. Poza tym szczególnie istotne są kompetencje miękkie, takie jak zarządzanie czasem, otwarta komunikacja czy umiejętnośc szybkiego rozwiązywania problemów. Te aspekty są uniwersalne i cenione w każdej branży. Rozpoznanie mocnych stron przed zmianą zawodu może sprawić, że o wiele szybciej znajdziemy nowe zatrudnienie.
Przygotuj się finansowo
A co jeśli nowej pracy będziemy poszukiwać w nieskończoność? Bezrobocie to mimo wszystko trudny okres życia, w którym nie brakuje wydatków, ale dochodów już owszem. Poza tym zmiana kariery może wiązać się z inwestycjami w naukę, co dodatkowo obciąża budżet. Podejmując zatem decyzję o zwolnieniu się z aktualnej pracy, należy zastanowić się nie tylko nad tym, co chcemy robić dalej. Trzeba również odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nas na to stać. Istotne jest to, aby dobrze zaplanować budżet i, jeśli to możliwe, zbudować poduszkę finansową na czas przejściowy.
Bądź cierpliwy i elastyczny
Niestety poszukiwania nowej pracy, zwłaszcza po 30. roku życia, wymagają od nas sporo cierpliwości. Tylko nieliczni, “szczęściarze”, są w stanie znaleźć zatrudnienie od razu po zwolnieniu się z poprzedniego stanowiska. Możemy rozesłać kilkadziesiąt CV, a nie otrzymać telefonu i zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną od żadnego pracodawcy. Dlatego poszukiwania nowej pracy warto rozpocząć jeszcze zanim złożymy wypowiedzenie. Najlepszym rozwiązaniem jest niekiedy zatrudnienie w nowym miejscu, lecz w niepełnym wymiarze godzin, aby móc na jeszcze pewien czas pogodzić oba etaty. Elastyczność jest bardzo ceniona na rynku pracy, niezależnie od branży. W ten sposób pokazujemy nasze zaangażowanie i dowodzimy, że nawet po 30. jesteśmy w stanie sprostać wielu zadaniom.
Zmiana kariery po 30: czy warto?
Na tym trudnym etapie życia, często zastanawiamy się, czego moglibyśmy bardziej żałować: zmiany kariery czy pozostania przy tym, co robimy aktualnie? Oczywiście łatwiejszą decyzją jest pozostanie przy obecnej pracy. Nie wiąże się to z żadnym ryzykiem, o ile skrupulatnie wykonujemy swoje obowiązki i spełniamy oczekiwania szefa. Zmiana zawodu zawsze wymaga odwagi, a poza tym towarzyszy jej niestabilność finansowa przez pewien okres czasu. Rozpatrując jednak negatywy tej deczji, wiele osób przez resztę życia zmaga się z wypaleniem zawodowym. Te z kolei może prowadzić do problemów zdrowotnych oraz spadku jakości wykonywanej pracy. Wcześniej czy później nasz pracodawca odkryje, że nie jesteśmy zadowoleni ze swojego położenia. Odpowiedź na pytanie: “czy warto zmienić pracę po 30?” wydaje się więc oczywista. Warto, jeżeli faktycznie nie czujemy się najlepiej na obecnym stanowisku. Zanim jednak podejmiemy pierwszy krok, powinniśmy zastanowić się nad swoimi wartościami, priorytetami orac mocnymi stronami, wartymi wykorzystania w innej branży.
W okresie przejściowym, ale także na co dzień, nie należy zapominać o odpowiednio długim wypoczynku. Głębokość naszego snu doskonale wspiera wygodny materac. Pod tym linkiem: abcsnu.pl/22-materace-multipocket oraz w sklepach w Zamość znajduje się wiele doskonałych produktów sypialnianych.
Można śmiało powiedzieć, że zmiana kariery jest możliwa, niezależnie od wieku, i dla wielu naprawdę opłacalna. Owszem, jest ona sporym wyzwaniem, lecz również szansą na poprawę jakości swojego życia i realizację marzeń. Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiednie przygotowanie, a w tym zrozumienie, co nami kieruje i co chcemy osiągnąć. Nigdy nie jest za poźno na to, aby znaleźć prace, która przynosi satysfakcję oraz radość.
Przeczytaj także: Ekologiczne materace: jakie są korzyści?