Rytuały to proste czynności, które dla wielu osób mają symboliczne znaczenie. Nadają one dniu określoną strukturę, wpływają na poczucie bezpieczeństwa, a także zwiększają efektywność wykonywania codziennych obowiązków. Czy chcąc zadbać o zdrowie psychiczne warto wypracować własne, codzienne rytuały?

Po co nam rytuały?

Nie bez powodu rytuały stanowią ważny element różnych kultur. Społeczeństwa w ciągu tysięcy lat wypracowały swoje własne zwyczaje, które są nieco inne w każdej części świata. Jednak wszystkie mają za zadanie porządkować pewne wydarzenia, a także wzmacniać poczucie więzi i przynależności do danej społeczności. Jednak można rozpatrywać znaczenie rytuałów również w nieco mniejszej skali. Każdy z nas może mieć swoje własne drobne zwyczaje i powtarzalne czynności, które nadają jego życiu sens. Choć są one z reguły nadzwyczaj proste, mogą stanowić silne źródło komfortu psychicznego. Każdy człowiek potrzebuje stabilizacji. Z uporządkowaną strukturą dnia z reguły wiąże się obiektywnie lepsze samopoczucie. Nawet osoby zarzekające się, że w ich planie dnia można na próżno szukać rytuałów, mimo wszystko je posiadają! W końcu czym jest mycie zębów, czesanie włosów, czytanie książki przed snem czy parzenie porannej kawy? To jak ważne są rytuały potwierdza sposób, w jakich ludzie reagują na ich zaburzenie. Z reguły rezygnacja ze zwyczajowo wykonywanej czynności wiąże się ze stresem i niepokojem, a czasem nawet ze złością lub irytacją.

Rytuały na dobry początek dnia

Poranek to bardzo ważna część dnia. Wpływa w znacznym stopniu na nastrój w późniejszych godzinach, a także na ogólne samopoczucie i podejście do zaplanowanych aktywności. Jakie rytuały warto wypróbować, aby zapewnić sobie przyjemne poranki, które będą pozytywnie wpływały na zdrowie psychiczne?

  • Codzienne rytuały jako sposób dbania o zdrowie psychicznePoranne ćwiczenia – aktywność fizyczna to nieodłączny element zdrowego trybu życia. Poranna dawka endorfin i serotoniny to niezawodna recepta na dobry nastrój.
  • Filiżanka ulubionej kawy – kilka minut w ciszy, bez telefonu czy telewizora, z filiżanką aromatycznej kawy, to okazja do przemyśleń i spędzenia chwili ze sobą przed rozpoczęciem pierwszych zadań, zaplanowanych na dany dzień.
  • Zdrowe śniadanie – dobrze zbilansowany posiłek wpływa pozytywnie na samopoczucie fizyczne, a także wspiera prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Warto bowiem pamiętać, że ciało i psychika to dwie strefy, które są ze sobą nierozerwalnie połączone.
  • Prysznic – chłodny prysznic to niezawodny sposób na szybkie obudzenie się i przestawienie swojego umysłu z trybu wypoczynku na działanie. Dzięki temu można się odświeżyć i zyskać nowe pokłady energii.
  • Ćwiczenia oddechowe – to zwyczaj, który korzystnie wpłynie w szczególności na samopoczucie osób, które na co dzień przeżywają duże ilości stresu.
  • Rozdział ulubionej książki – wiele osób utożsamia czytanie książek jedynie z godzinami wieczornymi. Jednak również po przebudzeniu, leżąc we własnym łóżku na wygodnej poduszce (na przykład takiej, którą można znaleźć w asortymencie marki https://hilding.pl), można pogrążyć się w lekturze i zrelaksować przed pójściem do pracy.

Rytuały, a produktywność

Dzięki rytuałom możliwe jest odnalezienie gruntu pod nogami, zyskanie poczucia bezpieczeństwa, a także zniwelowanie negatywnych skutków stresu. Warto pamiętać, że wszystkie te korzyści mogą być pomocne nie tylko w relaksowaniu się, ale również w wykonywaniu obowiązków. Spokojny umysł może bowiem łatwiej się skoncentrować i wejść w tryb rozsądnego działania. Warto więc spróbować zaplanować codzienne rytuały nie tylko w domu, ale również w pracy. Rozpoczęcie każdego dnia od zaplanowania zadań, robienie przerwy na kawę o tej samej godzinie lub zjadanie tej samej przekąski każdego dnia to tylko niektóre z pomysłów, które warto rozważyć. Również sam sposób pokonywania drogi do pracy może przybrać formę rytuału.

Wieczorna rutyna, a sen

Kolejnym kluczowym elementem dnia, w którym doskonale sprawdzają się różne rytuały, jest wieczór. Z reguły jest to czas, w którym najbardziej dają o sobie znać nagromadzone napięcia i negatywne konsekwencje stresu. Dlatego wieczorne rytuały powinny wiązać się z wyciszeniem i relaksem. Co może się dobrze sprawdzić na zakończenie dnia?

  • Prowadzenie dziennika – wieczór to czas, w którym można podsumować miniony dzień, wyciągnąć wnioski na przyszłość i zaplanować wyzwania na kolejne 24 godziny.
  • Zapalenie ulubionej świeczki – przyjemny zapach jest dla wielu zapach odprężający. Warto kupić aromatyczną świeczkę – jedną z tych dostępnych w sklepie https://fantasyheart.pl/ – i uznać jej zapalanie za codzienny zwyczaj.
  • Ciepła kąpiel – gorąca kąpiel – najlepiej przy świecy – to sposób na zrelaksowanie zarówno duszy, jak i ciała. Ciepło rozluźni mięśnie, a chwila dla siebie pozwoli wyciszyć myśli.
  • Odcinek serialu w łóżku – leżąc w swoim łóżku, w ulubionej bawełnianej pościeli z https://abcsnu.pl/48-posciel, można oderwać się od codzienności przeżywając historie ulubionych bohaterów.
  • Praktykowanie wdzięczności – wiele badań potwierdza, że codzienne poszukiwanie powodów do wdzięczności zmniejsza napięcie i ułatwia dostrzeżenie dobra w otoczeniu – tym samym wpływając korzystnie na zdrowie psychiczne.
  • Kolacja z bliskimi – kilka minut spędzonych w kuchni z rodziną to okazja do podzielenia się wrażeniami z minionego dnia, a także do wzmocnienia więzi.

Czy rytuały obniżają stres?

Rytuały są ważnym źródłem bezpieczeństwa i poczucia stabilności. Niwelują niepewność i zmniejszają ilość sytuacji, które trzeba na bieżąco planować. Dzięki nim, możliwe jest włączenie “autopilota” i zrelaksowanie się w oderwaniu od nadmiaru bodźców. Wszystko to wpływa na widoczne zredukowanie ilości przeżywanego stresu. Warto wypróbować praktykowanie rytuałów – dzisiejszy świat sprzyja nerwom i nie jest łaskawy dla zdrowia psychicznego. Właśnie dlatego szczególnie ważne jest zadbanie o tę sferę funkcjonowania na własną rękę.

Przeczytaj także: